Prowadzili prace budowlane i natknęli się na budynek z czasów średniowiecza. Niesamowita historia z Torunia

Prace budowlane, których celem było utworzenie komory ściekowej, doprowadziły do zlokalizowania warstw zabudowań mogących pochodzić z czasów średniowiecza.
Prowadzili prace budowlane i natknęli się na budynek z czasów średniowiecza. Niesamowita historia z Torunia

Historia ta rozegrała się w Toruniu, niedaleko tamtejszej Bramy Klasztornej. Gdy operator koparki działający na terenie Bulwaru Filadelfijskiego ściągał kolejne połacie ziemi, w pewnym momencie natknął się na warstwy, których pochodzenie może sięgać nawet XIII wieku. 

Czytaj też: Twierdzenie Pitagorasa nie jest dziełem Pitagorasa? Zadziwiające znalezisko sięga czasów sprzed jego narodzin

Jak na razie dalsze działania zostały wstrzymane, a w sprawę zaangażowali się archeolodzy. Ich zdaniem może chodzić o pozostałości kościoła św. Ducha. Jak twierdzi Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego, koparka mogła dotrzeć do prezbiterium kościoła, choć nie jest to jedyny brany pod uwagę scenariusz. Inny sugeruje, jakoby chodziło o budynek przykościelny.

Pytań w tej sprawie jest wiele, ale możemy się spodziewać, że za jakiś czas zaczną pojawiać się na nie odpowiedzi. Co ciekawe, głosy wskazujące na możliwość istnienia różnego rodzaju skarbów na tym obszarze była podnoszona już od dłuższego czasu. Toruńscy społecznicy apelowali wręcz, by Bulwar stał się częścią Parku Kulturowego. To o tyle istotna kwestia, że tam, gdzie niedawno zlokalizowano potencjalne ruiny kościoła, ma za jakiś czas powstać droga. 

Zdaniem archeologów podczas prac budowlanych mógł zostać odnalezione budynek, którego pochodzenie sięga XIII wieku

Wstrzymanie prac budowlanych i oddelegowanie na miejsce specjalistów daje nadzieję na to, iż uda się odkopać pozostałą część tych średniowiecznych warstw. Z drugiej strony nie można przejść obojętnie obok pewnego niedopatrzenia: pojawiły się bowiem głosy, jakoby wykopy miały zostać poprzedzone przeprowadzeniem badań sondażowych. Takowe nie miały jednak miejsca, a zlokalizowanie pozostałości pochodzących potencjalnie z XIII wieku nastąpiło już w czasie prac z wykorzystaniem koparki. 

Czytaj też: Wielki sekret piramidy ujawniony. Odkryto obce komnaty, które skrywały cenny skarb władcy

Toruń to malownicze miasto położone nad Wisłą. Prawa miejskie nadano mu w 1233 roku, co plasuje go w czołówce najstarszych polskich miast. Jego pozycja była szczególnie silna w czasach średniowiecza, kiedy to Toruń był wymieniany wśród czterech największych i jednym z najbogatszych miast Królestwa Polskiego. Obecnie mieszka tam niecałe 200 tysięcy osób.