Średniowieczny skarb w zachodniej Polsce. Setki drogocennych monet ukryto pod ziemią

Prace archeologiczne prowadzone na terenie Szprotawy, około 10-tysięcznego miasta położonego w województwie lubuskim, doprowadziły do wydobycia ponad stu monet, których pochodzenie sięga czasów średniowiecza.
Średniowieczny skarb w zachodniej Polsce. Setki drogocennych monet ukryto pod ziemią

Jak wynika z informacji, które przekazał Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, znalezisko zostało dokonane w obrębie jednej z głównych ulic, dawniej łączących plac rynkowy z Bramą Głogowską. Dotychczasowe ustalenia sugerują, iż chodzi o tzw. szerokie brakteaty śląskie. 

Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii. Przy jednej z nich maczał palce pewien Polak

Takowe wybijano w latach 1250-1300, dlatego mówimy o artefaktach liczących ponad 700 lat! Zdaniem ekspertów monety zachowały się w dobrym stanie, a jeśli chodzi o ich liczebność, to mowa o około 100-150 sztukach. Ze względu na wysoką zawartość srebra, na ich powierzchni pojawiła się warstwa patyny o charakterystycznej, zielonej barwie.

W sieci pojawiły się informacje sugerujące, że monety umieszczono w tekstylnym woreczku i zakopano na niewielkiej głębokości. Ze względu na sposób ułożenia samych monet wydaje się, iż pierwotnie ustawiono je w ustalonym porządku. Później zostały natomiast związane tak, aby utrzymać tę formę. Patrząc na stan, w jakim są setki lat później, zamysł autorów był co najmniej dobry.

Średniowieczny skarb znaleziony w Szprotawie to około 100-150 srebrnych monet, zwanych szerokimi brakteatami śląskimi

Ułożone w stosach monety trafiły później do sakiewki, która znalazła się pod ziemią. Nie wiadomo, dlaczego kosztowności ukryto, choć oczywiście można się domyślać, iż miały być w ten sposób zabezpieczone przed niepożądanymi osobami. Zapewne ktoś, kto był w posiadaniu całkiem rozległego majątku chciał ulokować część swojego bogactwa w bezpiecznym miejscu. Co się stało później, pozostaje w sferze domysłów. 

Czytaj też: Starożytny telegraf. Aż trudno uwierzyć, jak rozwinięta była ówczesna technologia

Radosław Kuźbik i inni uczestnicy badań prowadzonych w Szprotawie natrafili także na pozostałości mostu. Wydaje się, że pochodzi on z XV-XVI wieku. Poza tym archeolodzy zidentyfikowali fragmenty murów miejskich, których datowanie wskazuje na początek XIV wieku. W okolicach centrum miasta znaleziono z kolei ruiny kamienicy pochodzącej z XV-XVI wieku, dwie studnie, a także pozostałości brukowanej drogi z XV-XVI wieku. Jeśli zaś chodzi o wspomniane monety, to te szerokie brakteaty śląskie zostały wprowadzone do obiegu po 1250 roku. Na początku XIV wieku w ich miejsce weszły natomiast tzw. kwartniki.