W menu tego dinozaura znalazł się ssak. To pierwsze takie znalezisko 

Naukowcy odpowiedzialni za badania poświęcone skamieniałości gatunku Microraptor zhaoianus znalezionej w formacji Jiufotang doszli do intrygujących wniosków. Dowiedzieli się, jakie zwierzę zostało zjedzone przez tego dinozaura. 
W menu tego dinozaura znalazł się ssak. To pierwsze takie znalezisko 

Przedstawiciele rodzaju mikroraptor zamieszkiwali drzewa i byli stosunkowo niewielcy w porównaniu z innymi dinozaurami. Gdyby porównać ich pod względem rozmiarów ze współcześnie żyjącymi zwierzętami, to blisko byłoby im do kotów domowych. Paleontolodzy przypuszczają nawet, że niektóre z ówczesnych gatunków posiadały pióra, dzięki którym mogły szybować, skacząc z drzew.

Czytaj też: Jedyna taka skamieniałość na świecie! Niewiarygodne, ile kręgów szyjnych miał ten gad sprzed 100 mln lat

Ustalenia w tej sprawie zostały opublikowane na łamach Journal of Vertebrate Paleontology i sugerują, że licząca około 120 milionów skamieniałość zawiera również szczątki niewielkich rozmiarów ssaka. Jakikolwiek “posiłek” odkryty wewnątrz dinozaura byłby cenny, ale w tym przypadku wartość jest nawet wyższa, bo mówimy o pozostałościach ssaka. Nigdy wcześniej nie udało się tego dokonać.

Wcześniejsze badania sugerowały, że dinozaury żywiły się niewielkich rozmiarów organizmami, takimi jak węże, kałamarnice i ptaki. Ssaki wydawały się natomiast poza ich jadłospisem. To oczywiście było zdecydowanie odważne założenie, mając na uwadze fakt, że dowody kopalne są bardzo nieliczne. Nie można było więc stwierdzić, iż dinozaury w ogóle nie żywiły się ssakami. 

Szczątki dinozaura znalezionego na terenie Chin liczą około 120 milionów lat

Analiza pozostałości zjedzonego ssaka sugeruje, że było to niewielkich rozmiarów zwierzę posiadające cienkie palce, nieco podobne do współczesnych oposów. Zdaniem autorów publikacji nie jest jeszcze jasne, czy dinozaur upolował swoją ofiarę, czy może zadowolił się jego padliną. Jak widać, rozwiązywanie zagadek sprzed ponad stu milionów lat nie należy do łatwych zadań. 

Czytaj też: Głowa tego gada została sprzedana za miliony. Jaką fortunę trzeba teraz wydać na legendarne skamieniałości?

Wcześniejsze interpretacje, że Microraptor był nadrzewnym łowcą ptaków i ryb, nie znajdują potwierdzenia. Choć różne znane szczątki znalezione wewnątrz żołądków mogły być prawdopodobnymi pozostałościami ofiar wnioskując na podstawie rozmiarów, nie ma wyraźnych dowodów, że którekolwiek z nich były raczej drapieżne niż padlinożerne, a Microraptor prawdopodobnie robił obie te rzeczy i żerował w wielu siedliskach. wyjaśniają autorzy