Starożytna rewelacja na Lubelszczyźnie. W środku pola natknął się na ostrą broń

Na terenie powiatu biłgorajskiego (województwo lubelskie) przypadkowo dokonano odkrycia starożytnych artefaktów liczących prawdopodobnie około 3500 lat. Region dotychczas uważany za pustkę osadniczą w pradziejach, okazał się skrywać ślady działalności człowieka. Przyjrzyjmy się temu wyjątkowemu znalezisku.
Widok na wieś Potok Górny / źródło: Roch Mściwój, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Widok na wieś Potok Górny / źródło: Roch Mściwój, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował na swoim profilu na Facebooku o bardzo wyjątkowym odkryciu w powiecie biłgorajskim. Pan Jarosław Lipiec ze wsi Potok Górny natknął się podczas prac w polu na fragment dużej siekiery z krzemienia i grot do oszczepu wykonany także z tego samego materiały.

Czytaj też: Odnaleźli zagadkowy sarkofag. Pozostawał zamknięty przez 1800 lat

Znalezisko zostało przekazane naukowcom z WUOZ Lublin Delegatura w Zamościu, jak również informacja o tym, gdzie dokładnie na nie natrafiono. Jak się dowiadujemy, ziemia biłgorajska była dotychczas uboga w artefakty z czasów starożytnych i starszych. Uważano ją za swoistą pustkę osadniczą, czyli obszar, którego człowiek nie zasiedlał w dawnych czasach.

Ostra broń znaleziona w polu na Lubelszczyźnie. W tym regionie czegoś takiego jeszcze nie widzieli

Jak wyglądają dokładnie artefakty i skąd mogą pochodzić? Znaleziony fragment siekiery ma kształt prostokątny i jest wykonany z krzemienia świeciechowskiego. Przedmiot ma długość około 11 centymetrów i kończy się obuchem o wymiarach 3,4 x 3 centymetry. Według sugestii prof. dra hab. Jerzego Libery, siekierka jest wytworem ludności kultury ceramiki sznurowej – czytamy w komunikacie. Kultura ta dominowała w Europie w III tysiącleciu p.n.e.

Czytaj też: Kobiety na czele innowacji. Prehistoryczna broń zapewniła im wielkie możliwości

Krzemienny grot oszczepu lub włóczni z wyraźnie zaakcentowanym trzonkiem, który był umieszczany w długim drzewcu / źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook

Drugi przedmiot zachował się w całości. Jest nim grot do oszczepu lub włóczni, który posiada wyraźnie zarysowany trzonek. Przedmiot ma strukturę bifacjalną, czyli został wyrzeźbiony z obu stron. Zdaniem prof. Libery grot możemy wiązać jedynie z kulturą mierzanowicką funkcjonującą w okresie 1900-1750 p.n.e. Broń wykonano z krzemienia wołyńskiego, który jest mocno spatynowany i dlatego posiada takie brązowe zabarwienie.

Czytaj też: Tym kijem mógł zabić. Brutalna broń sprzed 300 tys. lat ujawnia ponury postęp ludzkości

Wczesna epoka brązu w Europie Środkowej, datowana w chronologii bezwzględnej na lata 2200-2000 p.n.e. Kultura mierzanowicka nr 18 / źródło: Hans Braxmeier; Edmund Squirrel, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

W tym momencie wiele więcej archeolodzy nie są w stanie powiedzieć. Do odkrycia doszło 2 tygodnie temu i nie przeprowadzono jeszcze oględzin miejsca w Potoku Górnym. Możemy się spodziewać, że lada chwila ruszą większe badania wykopaliskowe, a pole rolne zostanie zaewidencjonowane jako nowe stanowisko archeologiczne. LWKZ poinformował też, że siekierka i grot trafią do Muzeum w Biłgoraju.