Cztery ostre, nagie miecze nie pochodzą od Krzyżaków! Takie odkrycie trafia się raz w historii

Tereny dzisiejszego Izraela wciąż skrywają wiele pamiątek przeszłości, które raz po raz odkrywają miejscowi archeolodzy. Najnowsze znalezisko wygląda zdumiewająco. Chodzi o stalowe miecze, które mimo ogromnego upływu czasu zachowały się doskonale. Jak to w ogóle możliwe?
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Izraelski Urząd ds. Starożytności ogłosił odkrycie czterech mieczy z czasów rzymskich – informuje Associated Press. Na broń natrafili archeolodzy podczas badań bezimiennych jaskiń w okolicach Morza Martwego. Prace wykopaliskowe prowadzone były w ramach projektu badawczego Judean Desert Survey, który ma na celu udokumentowanie podziemnych jam w pobliżu jeziora i zabezpieczenie ich przed ewentualnym splądrowaniem przez osoby trzecie.

Czytaj też: Na górze zamek, a pod nim tajemnicza konstrukcja. Jej datowanie sięga przed czasy Rzymian

Jak wygląda znalezisko? Dokładnie są to cztery miecze. Nie były one zupełnie nagie, ponieważ wraz ze stalowymi ostrzami zachowały się ich drewniane i skórzane rękojeści oraz pochwy. Zachowały się w stanie doskonałym, a to dzięki suchym i stabilnym warunkom klimatycznym panującym w pustynnych jaskiniach.

Cztery miecze z czasów starożytności. Nad Morzem Martwym odkryli prawdziwą perełkę

Miecze zostały wydatowane na podstawie ich wyglądu. Naukowcy uważają, że mają blisko 1900 lat i zostały one ukryte w jamie przez żydowskich rebeliantów podczas powstania przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu w 130 r. n.e. Datowanie radiowęglowe, które zostanie wykonane, prawdopodobnie potwierdzi przypuszczenia izraelskich uczonych z Tel Awiwu.

Czytaj też: Bezpowrotnie zniszczyli Wielki Mur Chiński. Ich tłumaczenia są naprawdę absurdalne 

Co ciekawe, sposób wykonania mieczy wskazuje, że pochodzą z zupełnie innego obszaru dawnego Cesarstwa. Być może wykuto je w którejś z europejskich prowincji Rzymu i przywiezione do Judei przez żołnierzy. Jak przyznaje Guy Stiebel z Uniwersytetu w Tel Awiwie, jest to wyjątkowe odkrycie broni białej z okresu rzymskiego. Istnieje tylko kilka skromnych stanowisk z terenów Cesarstwa i jego rubieży, które prezentują podobną jakość.

Czytaj też: Tak prosiło się kiedyś bogów o pomoc. Dla kogo były przeznaczone dary mające prawie 3 tysiące lat?

Prawdopodobnie izraelski projekt inwentaryzowania jaskiń nad Morzem Martwym przyniesie nam w niedalekiej przyszłości kolejne odkrycia ze starożytności. Niewykluczone, że podobne miecze lub inne elementy uzbrojenia bywały chowane w pozostałych podziemnych jamach.