Zaginione starożytne teksty wreszcie odszyfrowane. To dzieła mające prawie 2500 lat

Eurypides to postać, która zdecydowanie zaznaczyła swoją obecność w historii literatury. Wybitny dramaturg stworzył wiele tekstów, ale nie do wszystkich udało się dotrzeć. Przed dwoma laty doszło do przełomu, a teraz naukowcom udało się rozszyfrować zapiski powstałe w V wieku p.n.e.
fot. Yvona Trnka-Amrhein.

fot. Yvona Trnka-Amrhein.

W 2022 roku archeolodzy działali na terenie egipskiej nekropolii. To właśnie tam natknęli się na około 100 nieznanych wcześniej wersów przypisanych do dwóch starożytnych sztuk. Pierwsza, zatytułowana Ino, opiera się na motywie zemsty i jest znana z 37 wersów. Druga to natomiast dzieło znane jako Polyidos, będące tragedią moralistyczną złożoną z 60 wersów. 

Czytaj też: Ogromna forteca wskazuje na nieznane problemy rzymskich legionistów. Znaleziono ją daleko stąd

Jak podkreślają eksperci, dokonane znaleziska można uznać za jedne z najważniejszych dokonanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w odniesieniu do starożytnej literatury greckiej. I choć Eurypides tworzył w V wieku p.n.e., to same teksty znajdowały się na papirusach z III wieku. Wielkie wyzwanie stanowiło ich odczytanie. O wysiłkach z tym związanych członkowie zespołu badawczego piszą na łamach Journal of Papyrology and Epigraphy.

Jak wyjaśniają naukowcy zaangażowani w to przedsięwzięcie, zarówno Ino jak i Polyidos były do tej pory znane z pojedynczych cytatów oraz krótkich tekstów streszczających ich fabułę. Co ciekawe, konstrukcja tekstu – zawierająca podział na sylaby – pozwala sądzić, że był on przeznaczony dla osób zaczynających swoją przygodę z czytaniem. Być może zapiski przelał na papirus nauczyciel będący w posiadaniu bogatej kolekcji klasycznych tekstów. 

Teksty zapisane na papirusach znalezionych w egipskiej nekropolii składają się z niemal 100 wersów. To fragmenty dwóch dzieł, których autorstwo przypisuje się Eurypidesowi

O czym traktują znalezione dzieła? Przetłumaczony fragment Polyidos jest mitem, w którym król Minos błaga proroka o wskrzeszenie jego zmarłego syna, Glauka. Obie postacie prowadzą dyskusję poświęconą naturze władzy, pieniędzy i dobrych rządów. Z kolei odszyfrowana część Ino opisuje losy dwóch kobiet: Ino i Temisto. Była to pierwsza i druga żona króla Tesalii, Atamasa. Celem ich współpracy było… zabicie dzieci Atamasa, co ostatecznie się udało. 

Czytaj też: Na Mazowszu miało miejsce odkrycie na kontynentalną skalę. Archeolodzy znaleźli artefakt z IV wieku p.n.e.

Co ciekawe, dalsze analizy wykazały, że na znalezionych w Egipcie papirusach, datowanych na III wiek, umieszczono także inne fragmenty. Ich autorstwo nie wydaje się jednak związane z Eurypidesem. Być może dokładniejsze badania wykażą, kto był autorem tych tekstów i jakie płynęło z nich przesłanie. Dotychczasowe sukcesy są bardzo istotne, ponieważ zdradzają nieznane wcześniej zapiski stworzone przez słynnego dramaturga. Niedawno było głośno o wynikach innych badań: poświęconych zniszczonym zwojom znalezionym na terenie Pompejów.