Starożytny grobowiec zdradza tajemnice Egiptu. Liczba znalezionych tam artefaktów zachwyca

Dzięki wysiłkom przedstawicieli Uniwersytetu Waseda światło dzienne ujrzały liczne przedmioty pochodzące z tzw. okresu Starego Państwa. Oznacza to, iż mowa o artefaktach liczących niemal pięć tysięcy lat!
Starożytny grobowiec zdradza tajemnice Egiptu. Liczba znalezionych tam artefaktów zachwyca

Obszarem szczególnego zainteresowania badaczy była nekropolia w Sakkarze. Zlokalizowany tam grobowiec zawiera przedmioty o różnym datowaniu, choć sam obiekt jest powiązany z drugą dynastią. W oparciu o jego konstrukcję oraz znalezioną wewnątrz ceramikę naukowcy mogą zrozumieć szerszy kontekst Starego Państwa. Okres ten trwał w latach 2675-2170 p.n.e. 

Czytaj też: Pogaństwo łączyło się tam z chrześcijaństwem. Wielkie znalezisko zmienia historię słynnego imperium

Na czele zespołu badawczego zajmującego się tą sprawą stanął Nozomu Kawai. Jak zauważa badacz, zgromadzone do tej pory informacje zapewniają wgląd w historię całego regionu. Z kolei przedstawiciel Najwyższej Rady ds. Starożytności, Mustafa Waziri, podkreśla, iż znaleziony grobowiec dodaje nowy rozdział do historii Sakkary.

Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa, ponieważ pochodzi od bóstwa opiekującego się nekropoliami, znanego jako Sokar. Sakkara stanowi prawdopodobnie najstarszy znany nauce cmentarz powiązany z państwem egipskim. Właśnie dlatego dokonane w tym obszarze znaleziska są tak cenne dla historyków. W myśl jednej z teorii na terenie Sakkary znajduje się grób pierwszego króla Egiptu, Narmera, zwanego także Nemesem. To właśnie on odpowiadał za powstanie pierwszej dynastii i utworzenie Dolnego oraz Górnego Egiptu.

Grobowiec znaleziony w Sakkarze ma ponad 4000 lat. Tamtejsza nekropolia może być też miejscem spoczynku szczątków należących do Narmera, pierwszego króla Egiptu

Jeśli zaś chodzi o odkrycia, za którymi stoją autorzy ostatnich badań, to na długiej liście znalezisk wymienia się pozostałości pochówku ludzkiego z kolorową maską oraz szczątki dziecka. Archeolodzy wymieniają także pochówki wywodzące się z epoki późnej i ptolemejskiej oraz trumnę z XVIII dynastii. Choć sama trumna nieszczególnie poradziła sobie z upływającym czasem, to w środku znajdowało się dobrze zachowane naczynie alabastrowe.

Jeśli sądzicie, iż na tym znaleziska się skończyły, to nic bardziej mylnego. Członkowie zespołu badawczego zwrócili uwagę na dwa posągi z terakoty. Rzeźby te przedstawiają boginię Izydę, którą uważano za opiekunkę rodzin i bóstwo związane z płodnością. Inny posąg, wykonany z terakoty, przedstawia Harpokratesa, którego uważano za syna Ozyrysa i Izydy. Wśród innych artefaktów zlokalizowanych w tym niezwykłym egipskim grobowcu wymienia się amulety oraz przedmioty wykonane z ceramiki i ostraki, na których można dostrzec napisy wykonane pismem hieratycznym.

Czytaj też: W tej jaskini ktoś składał ofiary z ludzi. Przerażające praktyki potwierdzone przez naukowców

Ze względu na dotychczasowe rezultaty, archeolodzy nie zamierzają kończyć wykopalisk. W ramach dalszych planów chcieliby kontynuować swoje wysiłki, mając nadzieję na zdobycie kolejnych informacji na temat Sakkary. Kto wie, być może pewnego dnia uda się tam odnaleźć wspomniany grób słynnego Narmera? Z pewnością byłoby to jednym z najważniejszych odkryć w odniesieniu do starożytnego Egiptu.