To jeden z najstarszych takich posągów. Jego powstanie sięga początków buddyzmu

Dzięki poszukiwaniom prowadzonym przez archeologów na terenie wschodnich Indii udało się zlokalizować wyjątkowo stary posąg. Rzeźba ukazuje słonia.
To jeden z najstarszych takich posągów. Jego powstanie sięga początków buddyzmu

Ma ona około jednego metra wysokości, a dotychczasowe ustalenia sugerują, jakoby było to dzieło wykonane w III wieku p.n.e. Wtedy też obszar obejmujący obecnie stan Orisa był głównie buddyjski, o czym zresztą najlepiej świadczy fakt, iż w przeszłości również znajdowano na jego terenie rzeźby ukazujące słonie.

Czytaj też: Nasi przodkowie uwielbiali halucynacje. Aby je wywołać stosowali osobliwe składniki

Informacjami na temat przeprowadzonych poszukiwań podzielili się przedstawiciele INTACH (Indian National Trust for Art and Cultural Heritage). Znalezisko miało miejsce w kwietniu w wiosce nad brzegiem rzeki Daya. Poza samą rzeźba, naukowcy badający lokalne dziedzictwo natknęli się także na inne pamiątki sprzed tysięcy lat, między innymi elementy architektoniczne ze świątyni buddyjskiej.

Nowo znaleziony posąg przypomina ten zlokalizowany kiedyś na terenie miasta Dhauli. W starożytności pełniło ono rolę jednego z centrów buddyzmu. Wiara buddyjska narodziła się na terenie północnych Indii w VI lub V wieku p.n.e. W okolicach III wieku p.n.e. (właśnie z tego okresu pochodzi posąg) buddyzm był natomiast dominującą religią na terenie Indii, przy czym stan Orisa był jego ostoją. 

Wspomniane miasto Dhauli słynie z wykutej w skale podobizny słonia, a opisująca ją inskrypcja zawiera edykt cesarza Aśoki. Podobizny słonia są w wierze buddyjskiej na tyle powszechne, że można je dostrzec na wielu różnych budynkach i innych obiektach. Część mieszkańców Indii utożsamia słonie z mitycznymi zwierzętami, na których poruszał się bóg Indra, jedna z najważniejszych postaci panteonu wedyjskiego. Czasami nazywano go innymi imionami, takimi jak Śakra, Wasawa, Dewendra czy Manawendra. 

Posąg słonia znaleziony niedawno przez archeologów pochodzi z okolic III wieku p.n.e. i stanowi pamiątkę po kwitnącym wtedy buddyzmie

Jeśli chodzi o dalsze losy buddyzmu, to nieco stracił on na znaczeniu po asymilacji z tradycjami hinduizmu oraz wzrostem popularności islamu, którego rozkwit nastąpił po X wieku. Obecnie zaledwie 1-2% populacji Indii wyznaje buddyzm, lecz związane z nim wartości są bardzo rozpowszechnione, ponieważ można je znaleźć w hinduizmie. 

Czytaj też: Poczuj się jak starożytny Rzymianin. To możliwe dzięki interaktywnej mapie

Wioska, na terenie który znaleziono posąg, znajduje się na terenach zalewowych rzek Daya i Mandakini. Z tego względu zarówno w przeszłości, jak i obecnie często zdarzają się tam powodzie. Fort Gada mógł zostać założony przez władców Khurdy Bhoi w XVI wieku, po czym ostało się nieco pamiątek, między innymi w postaci ruin fortu i jego fosy. Z kolei wykuta w skale figura słonia, filar z laterytu i inne starożytne kamienne bloki są artefaktami sięgającymi znacznie odleglejszych czasów.