Sto lat, Curiosity!

Dokładnie rok temu łazik Curiosity wylądował na powierzchni Czerwonej Planety.

Od tamtej pory łazik prowadzi badania naukowe i robi zdjęcia na Marsie. Zobacz co łazik Curiosity robił na Marsie!

Zgodnie z przewidywaniami NASA, Curiosity ma działać co najmniej przez pełny rok marsjański, czyli 687 dni ziemskich.

Nazwę Curiosity wymyśliła w 2009 roku 12-letnia Clara Ma z miasta Lenexa w stanie Kansas. Jej propozycja okazała się najlepsza z ponad 9 tysięcy zgłoszeń z całych Stanów Zjednoczonych.

5 najważniejszych odkryć łazika Curiosity:

1. Warunki sprzyjające życiu – istniały na Marsie miliardy lat temu. Marsjański łazik odnalazł na Czerwonej Planecie ślady węgla, wodoru, tlenu, siarki oraz fosforu, czyli pierwiastków, które są niezbędne do życia.

2. Dowody na występowanie wody – Łazik trafił także na wyżłobienia skalne, które wskazują, że dawniej na Marsie mogła występować woda.

3. Szkodliwe promieniowanie – Łazik doświadczył promieniowania, które może być szkodliwe dla ludzi. Ta informacja pozwoli lepiej przygotować uczestników do misji marsjańskich.

4. Brak metanu – Łazik dokonał analizy powietrza, jakie panuje na Marsie. Badania dowiodły, że w powietrzu nie ma metanu.

5. Zróżnicowana nawierzchnia w kraterze Gale – Żwir, skały, wydmy, kamienie – łazik napotkał na Marsie bardzo zróżnicowaną powierzchnię, wbrew temu co wcześniej zakładali naukowcy.