Street View znów fotografuje Polskę. Na mapy trafią kolejne warszawskie obiekty

W akcji fotografowania Warszawy wykorzystano specjalne urządzenia ― wózek Trolley i plecak Trekker.

„Ikona polskiej architektury XX wieku”, „przykład wybitnej architektury modernizmu”, „perła na szynach” – tak o nim piszą architekci, historycy sztuki. O jakim budynku mowa? O wybudowanym w latach 70. warszawskim Dworcu Centralnym. Jego charakterystyczne podziemne perony i modernistyczna bryła są dobrze znane nie tylko mieszkańcom stolicy.

Niebawem wnętrza dworca będą mogli obejrzeć internauci na całym świecie. Wszystko za sprawą zespołu Street View, który sfotografował właśnie halę główną Dworca Centralnego z niedawno wybudowaną antresolą, a także należące do najdłuższych w Polsce wysokie podziemne perony.

Zdjęcia Street View powstają zazwyczaj przy użyciu samochodu, ale w tym wypadku został wykorzystany niewielki pchany przez człowieka wózek zwany Trolleyem.  Wózek posiada kilka elementów, które są kluczowe dla robienia zdjęć wewnątrz budynku: panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360-stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu śledzące pozycje Trolleya, dysk twardy, na których przechowywane są wszystkie dane oraz komputer potrzebny do obsługi systemu.

Wózek Google był już wykorzystywany do robienia zdjęć m.in. w warszawskich muzeach. Dzięki niemu można odbyć wirtualny spacer po Muzeum Narodowym czy obejrzeć zbiory Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na platformie Google Arts&Culture.

W ostatnich tygodniach ekipa Street View odwiedziła również Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową. Na Uniwersytecie zostały sfotografowane sale Pałacu Kazimierzowskiego, biblioteka na Krakowskim Przedmieściu oraz Auditorium Maximum i kampus, zaś na terenie SGH m.in. Aula Spadochronowa, Aula Główna, biblioteka, czytelnia i niektóre części kampusu. Wkrótce do grona miejsc, które będzie można zobaczyć na Street View, dołączą także inne warszawskie dworce kolejowe (Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle).

Zdjęcia wykonane zostały przy użyciu specjalnego plecaka Trekker, który operator nosi na plecach. Trekker waży około 20 kg i jest na tyle poręczny, że łatwo wykonuje zdjęcia w ciasnych i wąskich miejscach oraz wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć inaczej niż pieszo. Plecak posiada 15 soczewek, a każda jest skierowana w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni.

Google fotografuje najciekawsze miejsca w Polsce już od 5 lat.

Więcej:Google