Egipskie piramidy to przy nich nic. Zadziwiające struktury po drugiej stronie globu

Pomimo faktu, iż egipskie piramidy są iście monumentalne i niezwykle ikoniczne, to często błędnie uznaje się je za jedne z najstarszych tego typu budowli stworzonych przez człowieka.
Egipskie piramidy to przy nich nic. Zadziwiające struktury po drugiej stronie globu

Starsze, choć nieco mniej efektowne struktury można znaleźć na przykład w Stanach Zjednoczonych. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o Baton Rouge w Luizjanie, gdzie znajdują się dwa trawiaste kopce o wysokości około 6 metrów. W okolicy można znaleźć ich znacznie więcej, bo ponad 800. Zostały stworzone przez rdzennych Amerykanów, a dzięki nowym badaniom udało się oszacować wiek tych struktur.

Czytaj też: Polka szuka śladów historii sprzed 3 tys. lat! Tego wyjątkowego miejsca nie badał dotąd prawie nikt

Pod wierzchnią warstwą trawy skrywa się między innymi błoto, glina i popiół. Najstarszy kopiec ma 11 000 lat, co czyni go najstarszą strukturą stworzoną przez człowieka odkrytą w obu Amerykach. Szczegółowe ustalenia dotyczące badań w tej sprawie zostały zawarte w American Journal of Science.

Autorzy odpowiedzialni za publikację zebrali rdzenie osadowe z każdego z kopców, chcąc określić ich wiek. Poza gliną i popiołem natrafili też między innymi na spaloną trzcinę oraz mikroskopijne fragmenty kości zwierzęcych. Pozwala to sądzić, iż niecodziennie struktury były usypywane i używane w kontekście religijnym bądź ceremonialnym. Używając datowania radiowęglowego skupionego na węglu-14 naukowcy ustalili, że starszy kopiec ma 11 000 lat, podczas gdy młodszy – około 7500 lat.

Egipskie piramidy są o kilka tysięcy lat młodsze od kopców z Ameryki Północnej

Dla porównania, najstarsza egipska Piramida Dżosera została zbudowana około 4700 lat temu. Co ciekawe, około 8200 lat temu starszy z kopców został opuszczony, choć nie jest pewne, dlaczego tak się stało. Jedna z hipotez bierze pod uwagę udział zmian klimatu. Temperatury na półkuli północnej spadły wtedy bowiem aż o ponad 19 stopni Celsjusza i taki stan rzeczy utrzymał się przez około 160 lat.

Czytaj też: Już wtedy przodek człowieka chodził na dwóch nogach! Odkrycie wywraca postrzeganie ewolucji do góry nogami

Nie udało się znaleźć jakichkolwiek dowodów wskazujących na aktywność człowieka w tym miejscu przez następne niemal 1000 lat. Później, około 7500 lat temu, rozpoczęła się natomiast budowa drugiej struktury, którą umiejscowiono około 9 metrów dalej. Warto odnotować, iż kopce są ustawione w linii odpowiadającej ówczesnej pozycji na niebie gwiazdy Arcturus. Można więc doszukiwać się roli astronomii w lokalizacji tych struktur.