Zadaniem studentów było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego i jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji.

Zadaniu sprostało 38 zgłoszonych zespołów, wśród których znalazły się aż trzy ekipy z Polski (drużyna Mars IV z Politechniki Rzeszowskiej - 11 miejsce oraz WUT Dream Team z Politechniki Wrocławskiej - 13 miejsce). Polacy zaprezentują swój projekt w finale konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Centrum Badawczym NASA Ames w Stanach Zjednoczonych.

- Samo dostanie się do pierwszej dziesiątki najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bowiem studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej. - mówi Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society  

Studenci z Wrocławia będą reprezentować nasz kraj w tym roku jeszcze dwukrotnie. W maju wezmą udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, a we wrześniu zaprezentują się w Polsce podczas European Rover Challenge - pierwszej, europejskiej edycji zawodów.  

Projekt Inspiration Mars związany jest z rzeczywistą misją typu Flyby, planowaną na 2018 rok przez miliardera Dennisa Tito. Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mają szansę być uwzględnione z planach prawdziwej misji.