Jak wyjaśnić ten fenomen? Całkiem prosto: zazwyczaj mamy skłonność do powracania do utworów, które traktują o tym, co akurat przechodzimy w relacji. Badaniami w tej sprawie zajęli się Ravin Alaei, Geoff Macdonald i Nicholas Rule, którzy opisali swoje dokonania na łamach Personal Relationships.
Czytaj też: Czy muzyka może pomóc na chorobę Alzheimera?
Interesuje mnie rola, jaką muzyka odgrywa w życiu człowieka. Odkąd ludzie zaczęli tworzyć muzykę dziesiątki tysięcy lat temu, piosenki w różnych kulturach zawsze skupiały się na związkach – rozpoczynaniu takowego, utrzymywaniu go lub kończeniu – więc zastanawiałem się, czy ludzie słuchają muzyki, która odzwierciedla ich doświadczenia w relacjach? przyznaje Alaei
Jak dodaje, teksty ulubionych piosenek traktujące o związkach mogą pomóc potwierdzić nasze myśli i uczucia. Często ujawniają też rzeczy dotyczące naszych doświadczeń płynących z relacji – często takie, z których nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Autorzy badań proponują podział na cztery główne kategorie w oparciu o to, czego słuchamy i jak funkcjonujemy w relacjach z innymi osobami.
Autorzy podzielili typy relacji z innymi osobami na cztery rodzaje
Osoby mocno przywiązujące się martwią się, że zostaną odrzucone, dlatego często potrzebują potwierdzeń co do swojego statusu. Z kolei unikające przywiązania zazwyczaj zamykając się na emocje i intymność na rzecz niezależności.
W przypadku ludzi cechujących się mieszanym stylem, ich zachowania plasują się gdzieś pomiędzy przywiązaniem, a unikaniem. Ostatni, czwarty typ, to natomiast osoby bezpieczne, czyli takie, które mają pozytywne podejście do partnerów, ufają im i są otwarte na komunikację.
W oparciu o opinie płynące od około 570 osób naukowcy stworzyli listę niemal 7000 piosenek dopasowanych do każdego z czterech stylów. Kolejnym krokiem w badaniach ma być wyjaśnienie, czy słuchanie muzyki odzwierciedlającej nasze podejście do relacji z innymi osobami może pomagać bądź przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Co ciekawe, w osobnym badaniu, wykorzystującym ponad 800 hitów z lat 1946-2015, naukowcy stwierdzili, że teksty piosenek stały się z biegiem lat bardziej unikające i mniej bezpieczne. Jeśli natomiast interesują was konkretne pozycje oraz ich dopasowanie do stylu relacji, to poniżej prezentujemy nieco tytułów.
Czytaj też: Temperatura zabija produktywność. Wystarczy, że osiągnie konkretny próg
Styl unikający:
- Michael Jackson, Billie Jean
- Chris Brown, Say Goodbye
- The Weeknd, The Hills; Heartless
- Rihanna, Take a Bow
Styl przywiązujący:
- Adele, Someone Like You
- The Police, Every Breath You Take
- Miley Cyrus, Wrecking Ball
- Drake, Hotline Bling
Styl bezpieczny:
- Whitney Houston, I Will Always Love You
- Ed Sheeran, Thinking Out Loud
- Bryan Adams, (Everything I Do) I Do It for You
- John Legend, All of Me
Styl mieszany:
- Gotye, Somebody that I Used to Know
- Taylor Swift, Bad Blood
- Adele, Rolling in the Deep
- Eminem ft. Rihanna, Love the Way You Lie