Czy muzyka może pomóc na chorobę Alzheimera?

Choroba Alzheimera to postępujące zaburzenie, w wyniku którego dochodzi do degradacji neuronów. Nie ma na nią lekarstwa, ale dzięki różnym sposobom można spowolnić pogorszenie pamięci. Jednym z nich jest muzyka.
Muzyka łagodzi niektóre symptomy choroby Alzheimera /Fot. Pixabay

Muzyka łagodzi niektóre symptomy choroby Alzheimera /Fot. Pixabay

Na chorobę Alzheimera na świecie choruje nawet 20 mln ludzi – w Polsce jest ich ponad 350 tys. Jeżeli doliczymy do tego inne formy otępienia, okazuje się, że w naszym kraju jest ponad pół miliona chorych. W kolejnych dekadach będzie jeszcze gorzej – do 2050 r. liczba chorych może się nawet podwoić.

Czytaj też: Spaliny uszkadzają mózg jak choroba Alzheimera

Wczesnym objawem choroby Alzheimera są trudności z przypomnieniem sobie ostatnich wydarzeń lub rozmów. W miarę postępu demencji zaburzenia pamięci utrzymują się i pogarszają, wpływając na zdolność do funkcjonowania w pracy lub w domu. Nie wszystkie wspomnienia są jednak tracone.

Muzyka koi

Kluczowe obszary mózgu związane z pamięcią muzyczną są rzadko atakowane przez chorobę. Badania sugerują, że słuchanie lub śpiewanie piosenek może przynieść korzyści emocjonalne i behawioralne osobom z chorobą Alzheimera, a także innymi rodzajami demencji.

Muzyka może również przynieść korzyści opiekunom poprzez zmniejszenie lęku i niepokoju, polepszenie nastroju i zapewnienie sposobu łączenia się z bliskimi osobami z chorobą Alzheimera – zwłaszcza tymi, które mają trudności z komunikacją.

Praca opublikowana w marcu 2019 r. w Frontiers in Neuroscience, wykazała, że muzykoterapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania behawioralnego, poznawczego i społecznego, pomagając w łagodzeniu lęku i depresji oraz zmniejszając wykorzystanie leków przeciwlękowych i przeciwpsychotycznych w domach opieki.

Czytaj też: Demencja, brak ochoty na seks? Obalamy 5 mitów o starzeniu się!

Joy Allen, przewodnicząca wydziału muzykoterapii w Berklee School of Music w Bostonie, mówi:

Muzykoterapia w przypadku choroby Alzheimera może przybierać wiele form. Stwierdzamy, że śpiew jest zdecydowanie dużą rzeczą. Jest z nim związana przewidywalność rytmu, który jest kojący.

Śpiew może również oferować połączenie społeczne, co pomaga wyjaśnić wzrost “chórów demencji” w całym kraju, składających się z osób z wczesnym i średnim stadium Alzheimera, a czasem także ich opiekunów, co opisano w artykule z 2019 roku w Journal of Intergenerational Relationships. Co więcej, osoby z demencją, które mają problemy ze znalezieniem odpowiednich słów w rozmowie, mogą łatwiej przypomnieć sobie tekst znanej piosenki.

W miarę postępu choroby, uspokajająca jakość muzyki może zmniejszyć pobudzenie podczas niepokojących wydarzeń życia codziennego i sprawić, że przejścia będą mniej trudne zarówno dla osób z alzheimerem, jak i ich opiekunów.