Subaru – dawny król WRC? Poznaj historię japońskiego klasyka

Subaru jednoznacznie kojarzy z rajdami i z kategorią WRC. Nic dziwnego – to właśnie japoński producent jest prekursorem królewskiej klasy. Użytkownicy aut z logo wielkiego wozu doceniają świetne właściwości jezdne, jakie wynikają z zastosowania zaawansowanego układu 4×4, jednak nie jest to jedyny wyróżnik samochodów Subaru.

Subaru: historia marki

Subaru, podobnie jak wiele innych firm japońskich, ma korzenie w przemyśle lotniczym. Po zakończeniu II wojny światowej firma Nakajima Aircraft została zdemilitaryzowana. Na jej podwalinach powstało nowe przedsiębiorstwo  Fuji Heavy Industries, którego działalność nie ograniczała się już wyłącznie do lotnictwa. Japońska firma samochodowa działała także w sektorze produkcji sprzętu budowlanego, a od 1953 roku także w branży motoryzacyjnej. 

W 1954 roku w zakładach Fuji Heavy Industries opracowano model P-1 – prototyp samochodu osobowego. W 1955 roku na drogi wyjechało Subaru 1500. Debiutancki model nowej marki był niezwykle zaawansowaną konstrukcją. W przednim zawieszeniu producent zastosował niezależną konstrukcję, bazującą na wahaczach wleczonych, współpracujących z amortyzatorami olejowo-gazowymi. Dość szybko zapadła jednak decyzja o zakończeniu produkcji samochodu osobowego. Problemem nie był sam pojazd, a sieć sprzedaży – tej po prostu nie było, co miało bezpośrednie przełożenie na słabe wyniki finansowe.

Po wycofaniu modelu 1500 firma skupiła się na produkcji autobusów i w 1958 roku zaprezentowała gotowy pojazd. Zarząd przedsiębiorstwa podjął jednak decyzję o wznowieniu produkcji samochodów osobowych. Pierwszym nowym modelem było Subaru 360, które okazało się sporym sukcesem, na tyle dużym, że auto było produkowane aż do 1970 roku. 

W 1966 roku na drogi wyjechało Subaru 1000. W tym modelu producent zastosował poprzeczny układ montażu jednostki napędowej, co skutkowało korzystnym rozkładem masy i w rezultacie – świetną stabilnością. 3 lata później na rynku pojawił się model R-2 – faktyczny następca Subaru 360.

W 1971 roku zadebiutował model Leone, który wprowadził rozwiązania do dziś stanowiące wizytówkę japońskiego producenta. Samochód był napędzany jednostką typu boxer, w której cylindry umieszczone są przeciwstawnie. Pozwoliło to obniżyć środek ciężkości, dodatkowo poprawiając prowadzenie auta w zakrętach. Oprócz tego Leone był pierwszą osobówką, w której moc trafiała na koła wszystkich osi. Wcześniej takie rozwiązanie, choć w znacznie prostszym wydaniu (bez międzyosiowego mechanizmu różnicowego), było zarezerwowane wyłącznie dla samochodów terenowych i niektórych modeli użytkowych. 

Zastosowanie napędu 4WD spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony rynku, co sprawiło, że kolejne modele Subaru też były napędzane na obie osie. Wyjątku nie stanowił nawet model Justy (mały samochód miejski), który zadebiutował w 1984 roku. 

 

W 1989 roku zadebiutował model Legacy. Limuzyna średniej klasy zdobyła bardzo dużą popularność i do dziś pozostaje w produkcji. Największym hitem lat 90. pozostaje jednak model Impreza, który został zaprezentowany w 1992 roku.

Kompaktowy sedan pozornie nie wyróżniał się z tłumu innych aut, co zatem stoi za tajemnicą jego sukcesu? Odpowiedź jest prosta – doskonałe właściwości trakcyjne, które Impreza zawdzięcza świetnemu napędowi na cztery koła, dopracowanemu zawieszeniu i nisko położonemu środkowi ciężkości. Usportowione odmiany niewielkiego Subaru były określane jako “Porsche killer”, co zawdzięczały fenomenalnym osiągom dwulitrowego, turbodoładowanego boxera.

Na rozpoznawalność Imprezy w największym stopniu wpłynęła promocja poprzez udział w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. Subaru było pierwszym samochodem skonstruowanym zgodnie z wymogami wprowadzonej w 1997 roku klasy WRC, skupiającej najmocniejsze i najszybsze maszyny. Japońska firma zdołała wywalczyć 3 tytuły mistrzowskie w kategorii producentów – w 1995 (w grupie A), 1996 (w grupie A) i w 1997 roku (w klasie WRC).  

W 1997 roku zadebiutował kolejny model, który zdobył sporą popularność. Subaru Forester, bo o nim mowa, umiejętnie łączył cechy kompaktowego kombi i SUV-a, zapewniając prowadzenie lepsze niż nie jeden samochód usportowiony.

W 2008 roku firma wprowadziła do produkcji jednostkę wysokoprężną o przeciwstawnym układzie cylindrów. Pierwszy diesel-boxer był zaawansowaną konstrukcją, wyposażoną we wtrysk bezpośredni common rail, jednak szybko okazało się, że samochody, pod maską których pracował, sprawiały pewne problemy. Silnik zadebiutował w modelu Forester. Szybko okazało się, że sprzęgło “nie potrafi dogadać się” z nową jednostką, charakteryzującą się wysokim momentem obrotowym (350 Nm). Wielu kierowców zaczęło zgłaszać problemy z tym podzespołem przy przebiegu ok. 30 tys. km. Firma nie ogłosiła jednak akcji serwisowej.

 

Subaru: popularne modele

Subaru ma na koncie wiele udanych modeli, jednak mówiąc o najpopularniejszych nie sposób nie pochylić się nad kultową Imprezą. Następca Leone jest sprzedawany od 1993 roku, także w odmianach usportowionych – WRX i stanowiącą bazę dla samochodu rajdowego WRX STI. Pierwsza generacja była też oferowana w nieco słabszej niż topowe (ale nadal szybkiej) odmianie GT. Obecnie najszybsze modele figurują w portfolio producenta nie jako Impreza, a jako WRX i WRX STI. 

Nie jest to jedyny popularny model Subaru. Auto klasy średniej, czyli Legacy, także odniosło niemały sukces. Wdrożone do produkcji w 1989 roku, pozostawało w europejskiej ofercie producenta do 2014 roku. Samochód nadal znajduje się w produkcji, jednak na razie nic nie zapowiada powrotu japońskiego sedana na Stary Kontynent. Niemniej auto z całą pewnością zasługuje na wyróżnienie. Po prostu, gust motoryzacyjny mieszkańców Europy ewoluował w kierunku SUV-ów i crossoverów.

Obecnie, Subaru Polska oferuje w naszym kraju następujące modele:

  • Subaru Impreza – model kompaktowy,
  • Subaru XV – crossover, będący podniesioną wersją 5-drzwiowej Imprezy,
  • Subaru Forester – średniej wielkości SUV,
  • Subaru Outback – crossover bazujący na modelu Legacy w wersji kombi.

 

Subaru: ile kosztuje?

Cennik Subaru otwiera model Impreza – podstawowa wersja japońskiego auta kompaktowego została wyceniona na 19 400 euro. Nieco droższy jest model XV, za który trzeba zapłacić minimum 23 900 tys. euro. Nad nim plasuje się model Levorg (dynamiczne kombi), z cennikiem startującym od kwoty 28 500 euro.

Na szczycie cennika stoją dwa modele o zwiększonych możliwościach terenowych – Forester i Outback. Pierwszy z nich kosztuje minimum 31 000 euro, a drugi – 41 900 euro. 

 

Subaru: ciekawostki

Subaru jest pierwszym producentem, który zastosował napęd na cztery koła w seryjnie produkowanym samochodzie osobowym.

Nawet małe Subaru Justy, reprezentujące segment aut miejskich klasy B, mogło być napędzane na obie osie.

Logo subaru to konstelacja sześciu gwiazd, jednak nie tylko znak firmowy odnosi się do astrologii – słowo subaru można przetłumaczyć jako Plejady (najbardziej znana gromada otwarta).

Usportowione odmiany pierwszej generacji modelu Impreza, były nazywane “Porsche killer”. Japoński kompakt, który kosztował wielokrotnie mniej niż niemiecki sportowiec, w sprincie niewiele ustępował podstawowym odmianom modelu 911, a gdy nawierzchnia była mokra lub pokryta śniegiem, pokazywał swoją przewagę, na prostej i na zakrętach.

W 2020 roku, Subaru zaprezentowało limitowaną edycję modelu Forester, której wygląd wyraźnie nawiązywał do złotych czasów, kiedy marka święciła triumfy na rajdowych odcinkach specjalny. Nazwa samochodu była jednak dość niefortunna. F.U.C.K.S. oznacza Forester Ultimate Customized Kit, jednak skojarzenia są raczej jednoznaczne. 

 

Subaru: nagrody

Samochód Subaru wyróżniony prestiżową nagrodą? Oczywiście, że tak. Japońska marka jest doceniana nie tylko na rodzimym rynku, ale i na Starym Kontynencie. Poniżej wymieniamy kilka tytułów, które padły łupem Subaru:

  • 2003 – tytuł Samochód Roku w Japonii dla modelu Legacy,
  • 2006 – tytuł International Engine of the Year (w kategorii 2-2,5 litra) dla jednostki EJ255,
  • 2008 – tytuł International Engine of the Year (w kategorii 2-2,5 litra) dla jednostki EJ257,
  • 2010 – tytuł Crossover of the Year w plebiscycie magazynu 4×4 Plus Magazine dla modelu Forester
  • 2016 – tytuł Samochód Roku w Japonii dla modelu Impreza.