Zagadkowa litera na rysunku Majów. Co miał przedstawiać ten wizerunek?

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie Meksyku tamtejsi archeolodzy napotkali na niezwykły widok. Ich oczom ukazała się pokrywa, na której najprawdopodobniej namalowano świat podziemi. I nie tylko.
Zagadkowa litera na rysunku Majów. Co miał przedstawiać ten wizerunek?

O sprawie poinformowali przedstawiciele INAH, czyli Instituto Nacional de Antropología e Historia. Obszar ich działań znajdował się na Jukatanie i obejmował miasto Majów znane jako Ek’ Balam. Zamieszkiwano je od okresu preklasycznego do postklasycznego, choć pod koniec nie stanowiło ono już istotnego majańskiego ośrodka

Czytaj też: Najstarsza taka armata w całej Europie. Polacy mieli udział w jej stworzeniu

Na miejscu udało się do tej pory zidentyfikować między innymi świątynie w formie piramid, mniejsze place, pałace, duży centralny plac oraz szereg boisk do gry. Najnowsze znalezisko dotyczy natomiast pokrywy, na której umieszczono wizerunek węża i coś, co mogło być światem podziemi w formie, w jakiej go sobie wyobrażali ówcześni mieszkańcy. 

Trzeba jednak podkreślić, że to w dużej mierze przypuszczenia, ponieważ archeolodzy odnoszą się do… litery U. Ta ich zdaniem mogłaby przedstawiać jaskinię, co stanowiłoby symbol podziemnego świata. Podobne pokrywy widywano już wcześniej na obszarze stanowiska archeologicznego Ekʼ Balam. Dzięki poświęconym im analizom naukowcy zidentyfikowali między innymi tożsamość kilku lokalnych przywódców oraz poznali daty budowy pomieszczeń pałacu królewskiego i Akropolu.

Zdaniem archeologów litera U znajdująca się na pokrywie mogła symbolizować wejście do świata podziemi. Z kolei wizerunek węża prawdopodobnie odnosił się do K’awiila

Tym razem ze szczególnym zainteresowaniem członków zespołu badawczego spotkał się natomiast wizerunek węża. Być może obraz ten przedstawia jednego z majańskich bogów, znanego jako K’awiil. Był on powszechnie czczony i uznawany za bóstwo powiązane z błyskawicami, wężami czy płodnością. 

Czytaj też: Ochra zdradza tajemnice mieszkańców Ziemi sprzed tysięcy lat. Jak zmieniały się ówczesne społeczności?

Samo stanowisko leży w relatywnie niewielkiej odległości od słynnego Chichén Itzá, gdzie znajduje się piramida Kukulkana. W przypadku Ekʼ Balam mówi się o zamieszkiwaniu tego miasta przez nawet 15 tysięcy osób. O ile współcześnie taki wynik na nikim nie zrobi wrażenia, tak przed wiekami można było mówić o sporych rozmiarów mieście. Na przykład Tenochtitlan, miasto zbudowane na tafli jeziora, było swego czasu jednym z największych miast świata, choć mieszkało tam około 200 tysięcy osób.