Świąteczny autocoaching: 3 ważne pytania, które warto sobie zadać

Zbliżający się koniec roku to doskonały czas na zrobienie stopklatki i przyjrzenie się swojemu życiu. Wcale nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, żeby złapać potrzebny dystans. Wystarczy odrobina odwagi, czysta kartka, długopis i chwila poświęcona na refleksję.

Twoim przewodnikiem w świątecznym autocoachingu będą trzy ważne pytania, które warto sobie zadać, aby wieść spełnione i szczęśliwe życie. Odpowiedzi na nie są przełomowymi punktami wyboru, w których możesz dokonać zwrotu w swoim życiu.

Pytanie 1: Czy zazwyczaj czujesz się autentyczny i spójny, zachowujesz się w sposób swobodny, nieskrępowany lękiem przed oceną?

Trafnie zauważa Wiesław Łukaszewski, że „wiele rzeczy robimy, bo sądzimy, że oczekują tego inni, wiele rzeczy robią inni, bo sądzą, że oczekujemy tego my”.  Odwaga bycia tak jak naprawdę czujemy, to dar dostępny nielicznym. Jak pokazują badania, zaledwie 2 procent Polek nigdy nie udaje, że są bardziej pewne siebie niż  w rzeczywistości. Większość z nas zakłada maskę zewnętrznej pewności siebie, która pomaga nam osiągać sukcesy, ale poczucie spełnienia, wewnętrznego szczęścia i zadowolenia z siebie możemy odnaleźć dopiero w zbudowaniu prawdziwej wewnętrznej pewności siebie. Kiedy ją rozwiniemy, będzie z nas emanować naturalnie i bez wysiłku, bez najmniejszej konieczności udawania czegokolwiek.

Wierzę, że tam, gdzie kończą się nasze oczekiwania wobec samych siebie, wobec spełniania oczekiwań innych, tam zaczynają się cuda: autentyczność, spójność, swoboda i spontaniczność wyrażania siebie takiej jaka w rzeczywistości jestem.

Praktyka rozwojowa:

Dokonaj autodiagnozy w skali 1-10. Co może pomóc ci przesunąć się o jeden stopień w kierunku bycia bardziej autentycznym i spójnym?

 

Pytanie 2: Czy cieszy Cię to, co robisz w życiu, i masz głębokie poczucie sensu wykonywanej pracy?

Cheryl Strayed, autorka książki „Dzika droga” mówi: „Można wiele rzeczy w życiu udawać, ale trzeba być szczerym, jeśli chodzi o sprawy najważniejsze. Nie da się udawać, że jest się szczęśliwym w związku z kimś, z kim nie chce się być. Nie można udawać, że uwielbia się pracę, której się nie cierpi”. Może od wielu lat odkładasz na półkę poczucie spełnienia w sferze zawodowej, bo wydaje ci się, że nic lepszego cię nie czeka? A może wierzysz w to potężnie ograniczające przekonanie, że na zmianę już za późno? Zacznij zauważać jak twoja obecność wpływa na innych ludzi. Wychwytywać informacje zwrotne o swoich mocnych stronach, szukać swoich talentów. Nie pozbawiaj świata tego, co możesz do niego wnieść tylko ty.

Praktyka rozwojowa:

Dokonaj autodiagnozy w skali 1-10. Co może pomóc ci przesunąć się o jeden stopień w kierunku robienia tego, w co wierzysz? Jakie zajęcie da ci głębokie poczucie sensu?                          

 

Pytanie 3: Czy jesteś zadowolony z jakości swoich bliskich związków? Czy w relacjach zazwyczaj czujesz bliskość i miłość, czy brak poczucia bezpieczeństwa i lęk?

O jakości naszego życia w największym stopniu decyduje jakość związków jakie tworzymy z innymi. Pełne szarpania, negatywnych emocji, wzajemnych pretensji i oczekiwań – takie związki mają małe szanse, aby nas karmić. Boimy się wówczas powiedzieć to, co naprawdę czujemy, bo jesteśmy przekonani, że druga osoba i tak nas nie zrozumie. Pełni lęku przed zranieniem, odgradzamy się od innych murem mechanizmów obronnych. Trudno wtedy o bliskość i miłość. Sycące i dobre relacje z innymi kojarzą mi się z uczuciami, jakich musieliśmy doświadczać w łonie matki: ufności w dobro, miłość, poczucie bezpieczeństwa, błogostan. Wierzę głęboko, że każdy z nas tęskni za związkami, w których może być w pełni otwarcie sobą, bez lęku dawać i przyjmować miłość. I że każdy z nas na nie w pełni zasługuje.

Praktyka rozwojowa:

Dokonaj autodiagnozy w skali 1-10. Co może pomóc ci przesunąć się o jeden stopień w kierunku poprawy jakości twoich relacji i związków?                                                                                

Daj sobie czas, aby usłyszeć odpowiedzi na te pytania we własnym wnętrzu. Pobądź z tym, czego dla siebie pragniesz. Głęboko wierzę, że wewnętrzna spójność i autentyczność, głębokie poczucie sensu życia i sycące związki z innymi to jakości dostępne każdemu człowiekowi. Niezależnie w jakim punkcie jesteś obecnie, możesz wyruszyć właśnie stąd, w nowy rok. Chwila refleksji nad tymi trzema ważnymi pytaniami to może być pierwszy dzień twojego nowego życia. Jak mówi Lao Tsy, „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.

Ruszają zapisy do zupełnie nowej rocznej grupy rozwojowej dla kobiet „Kobieta Spełniona”! Zaproś do każdej sfery swojego życia obfitość, szczęście i spełnienie. Spotkania grupy ruszają 8 lutego 2014 r. 

Jak bardzo mogłabyś zadbać o jakość swojego życia gdybyś przez cały rok uczestniczyła w programie, który wspiera Twój integralny rozwój we wszystkich ważnych sferach… Gdybyś świadomie zapraszała do swojego życia obfitość, szczęście i spełnienie… Gdybyś przez cały rok pamiętała o tym, aby doceniać siebie… Miała poczucie, że świadomie i systematycznie nad sobą pracujesz i robiła to w fantastycznym gronie podobnych do Ciebie kobiet, które pasjonują się własnym rozwojem i mają mnóstwo pozytywnej energii

Doświadcz wyjątkowej mocy kobiecej grupy! Udział w rocznej grupie rozwojowej to przestrzeń dla Ciebie, abyś mogła zrobić porządki w Twoim życiu. Wymiatając stare wzorce i schematy myślowe, zrobisz miejsce nowym, które w pełniejszy sposób będą sprzyjały Twojemu szczęściu i spełnieniu.

Zadbaj o integralny rozwój wszystkich sfer życia: kariera zawodowa, pieniądze, zdrowie, pasje, zabawa i rekreacja, miłość, przyjaciele, rodzina, duchowość. Zapisy i program na stronie Akademii Kobiet Sukcesu: http://www.kobietyisukces.pl/warsztaty/grupy-rozwojowe/roczna-grupa-rozwojowa-kobieta-spelniona.