Święto bioróżnorodności w piątek i w sobotę w Warszawie!

W piątek 21 maja w samym sercu Warszawy rozpoczną się obchody święta bioróżnorodności. Zainauguruje je happening z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, czołowych instytucji naukowych w Polsce, organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury i sztuki, które wspierają kampanię Komisji Europejskiej na rzecz ochrony bioróżnorodności. W sobotę 22 maja zostanie stworzona Wioska Bioróżnorodności.

Miejsce:
Piazza oraz wnętrze CH Złote Tarasy, ul. Złota 59, Warszawa

Data:
Happening:
21.05.2010, godz. 13:00-14:10

Dzień z bioróżnorodnością: 22.05.2010, godz. 9:00-22:00

Dlaczego ochrona bioróżnorodności jest tak ważna?

W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia. W 2010 roku – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej – Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Co możemy zrobić?

Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska – tylko 38% Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28% z nich słyszało
o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa. O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważny problem, o tyle jedynie 17% uważa, że dotyczy ich bezpośrednio. 28% ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania może podjąć. 22% respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania spadku bioróżnorodności jest dostarczenie jej obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost ich świadomości na temat roli i wpływu przyrody na ich życie.

Wyzwanie, które postawiła przed sobą Komisja, jest bardzo duże, a klucz do jego realizacji tkwi w aktywacji obywateli i indywidualnych działaniach, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: “Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany
z Tobą”. Kampania została podzielona na dwa etapy – pierwszy pokazujący, że coś złego dzieje się z bioróżnorodnością i uświadamiający obywatelom, jak bardzo problem spadku bioróżnorodności dotyczy ich samych i drugi ilustrujący, jak możemy przyczynić się do jego zahamowania  powiedziała Marie-Thérèse Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Na piątkowym happeningu będzie obecny Dyrektor Ladislav Miko z Dyrkcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Swój udział potwierdzili także przedstawiciele instytucji naukowych i organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury i sztuki, dla których idea naszej kampanii jest bliska.

W sobotę 22 maja, na którą przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, Komisja Europejska stworzy Wioskę Bioróżnorodności. Jej celem będzie zapoznanie dorosłych i dzieci z tematyką bioróżnorodności. Od godziny 9.00 do 22.00 każdy, kto odwiedzi Wioskę, będzie mógł obejrzeć specjalną wystawę na temat ochrony bioróżnorodności. Możliwość uczestniczenia w zajęcia plastycznych będą miały dzieci. Młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia, które następnie będzie można opublikować na Facebooku. Odważni będą mieli szansę wzięcia udziału w quizie na temat różnorodności biologicznej. Dla wszystkich uczestników zajęć zostały przygotowane bioróżnorodne upominki.

PROGRAM:

Miejsce:
Piazza oraz wnętrze CH Złote Tarasy, ul. Złota 59, Warszawa

Data:
Happening:
21.05.2010, godz. 13:00-14:10

Dzień z bioróżnorodnością: 22.05.2010, godz. 9:00-22:00

Uczestnicy:

Happening: Ladislav Miko – Dyrektor w DG ds. Środowiska Komisji Europejskiej, Przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce, ambasadorzy i partnerzy kampanii, przedstawiciele organizacji pozarządowych, osobistości ze świata kultury i sztuki, media, uczniowie szkół artystycznych

Dzień z bioróżnorodnością: wszyscy zainteresowani