Tajemnicze kule dziełem ciężkiej pracy pradawnej istoty. Nie był to człowiek, jakiego znamy

Kamienne kuliste formy, które znaleziono na stanowisku archeologicznym w Ubeidiya, świadczą o wyjątkowych zdolnościach przodków ludzi. Okazuje się, że już ponad milion lat temu homininy potrafiły rzeźbić symetryczne kule. Naukowcy nazywają to odkrycie przełomowym.
Okolice stanowiska Ubeidiya / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Okolice stanowiska Ubeidiya / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Stanowisko archeologiczne Ubeidiya znajduje się w dolinie Jordanu na południe od Jeziora Tyberiadzkiego. W 1959 roku natrafiono tutaj na, jak się później okazało, najstarsze ślady kultury ludzkiej w Palestynie. Dokładnie mowa o kulturze aszelskiej z paleolitu dolnego, której przedstawiciele należeli do gatunku Homo erectus.

Czytaj też: Tak prosiło się kiedyś bogów o pomoc. Dla kogo były przeznaczone dary mające prawie 3 tysiące lat?

Wśród wielu artefaktów odnalezionych na tym miejscu były tajemnicze kule, które możemy również nazwać sferoidami. Są to kuliste fragmenty skały wapiennej. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie we współpracy z ekspertami z Tel Hai College i Uniwersytetu Rovira i Virgili przyjrzeli się przedmiotom, o czym napisali w artykule na łamach czasopisma Royal Society Open Science.

Mapa stanowisk, gdzie znajdowano kamienne kule / źródło: https://doi.org/10.1098/rsos.230671, CC-BY-4.0

Prehistoryczne kule powstały ręką Homo erectusa. Już wtedy interesowały go symetryczne kształty

Dodajmy, że wiek sferoidów wynosi według najnowszych szacunków aż 1,4 miliona lat, a całe stanowisko Ubeidiya jest najstarszym znanym miejscem poza Afryką, gdzie przebywali przedstawiciele kultury aszelskiej. Głównym zagadnieniem badaczy było tym razem to, by rozstrzygnąć, czy kule powstały w sposób niezamierzony przez człowieka (są naturalnymi okruchami skały), czy też umyślnie zostały wykonane do konkretnych celów.

Czytaj też: Ktoś zbudował na Syberii zagadkową strukturę. Pojawiły się nowe informacje na jej temat

Na podstawie analizy 3D, która obejmowała badanie krzywizny powierzchni i harmonii sferycznej blisko 150 okazów, wykazano, że Homo erectus celowo wyrzeźbił kuliste formy w kamieniu. W trakcie badań odkryto, że podczas wytwarzania sferoidy nie stawały się one gładsze, a bardziej kuliste. Wywnioskowano, że homininy musiały uderzać w kamienie z intencją uczynienia je bardziej sferycznymi.

Metody pomiaru kątów krawędzi, środka masy i krzywizny powierzchni / źródło: https://doi.org/10.1098/rsos.230671, CC-BY-4.0

Czytaj też: Sensacyjne znalezisko na północy Polski zmienia bieg historii. Podręczniki trzeba pisać od nowa

Powyższe wyniki badań dowodzą jak na razie o zdolności do rzeźbienia symetrycznych kształtów u Homo erectusa żyjącego tylko na terenie Ubeidiya. Jeśli podobne analizy z analogicznych stanowisk kultury aszelskiej w Afryce wykażą identyczne wnioski, to będziemy mieć potwierdzenie dla niezwykłych zdolności przodków człowieka. Ponadto doniesienia z Palestyny otwierają także nową przestrzeń do badań nad rolą tajemniczych kuli w życiu codziennym Homo erectusa, która wciąż pozostaje dla nas zagadką.