Systemy przeciwlotnicze Bundeswehry czeka rewolucja. Możliwości Niemiec znacznie wzrosną

Niemiecka armia może wkrótce znacznie zwiększyć swoje możliwości w zakresie systemów przeciwlotniczych. Pozostaje tylko pytanie – czy Bundeswehra przyjmie zaproponowany kontrakt z otwartymi ramionami?
Systemy przeciwlotnicze Bundeswehry czeka rewolucja. Możliwości Niemiec znacznie wzrosną

Bundeswehra stoi przed ważną decyzją. Możliwości Niemiec mogą znacznie wzrosnąć

Dnia 24 sierpnia, konsorcjum ARGE NNbS, w którego skład wchodzą firmy Rheinmetall Electronics, Diehl Defence i Hensoldt Sensors, przedstawiło Bundeswehrze zaktualizowaną ofertę dotyczącą dwóch typów systemów przeciwlotniczych. Mowa zarówno o systemie obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. Wprawdzie pierwsza oferta została złożona w październiku 2022 roku, ale po dobrych 11 miesiącach konsorcjum postanowiło ją zaktualizować i “znacząco poprawić”.

Czytaj też: Te okręty są niesamowite. Powinny być niestabilne, a żaden sztorm nie jest im straszny

Względem poprzedniej propozycji nowy kontrakt obejmuje całkowicie nowe elementy techniczne, które dotyczą między innymi systemu rakietowego IRIS-T SLM. Ten posiada teraz nowoczesne systemy nawigacji GPS, a do tego zaktualizowane podsystemy łączności w celu zapewnienia większej ochrony danych, a do tego zoptymalizowane systemy logistyczne. Modyfikacji doczekały się również Radary TRML-4D GBAD, które teraz są w stanie identyfikować znacznie więcej celów, a choć to wszystko wypada ciekawie na tle poprzedniej propozycji, to decyzja co do jej przyjęcia nadal nie została podjęta.

Czytaj też: Rząd USA otrzymał tajemniczą skrzynkę. Kryje się w niej klucz do wygranej na wojnie

W początkowym etapie projektu NNbS planowane jest nabycie sześciu jednostek rakietowego systemu IRIS-T SLM oraz dziewiętnastu wozów bojowych o nazwie Skyranger 30. Te wozy to zintegrowane systemy artyleryjsko-rakietowe z możliwością dodania lasera, które zostały zbudowane na bazie opancerzonego pojazdu transportowego GTK Boxer. Jeśli tylko doczekają się systemu laserowego, to z marszu staną się przedstawicielami systemów przeciwlotniczych całkowicie nowej generacji.

Czytaj też: Nuklearny bat na wrogie państwa. Jak powstała atomowa podstawa odstraszania?

Wiemy, że wszystkie te aktualizacje i ulepszenia są teraz poddane ocenie przez niemieckie władze federalne. W ogólnym rozrachunku zaktualizowana oferta ARGE NNbS ma odzwierciedlać najnowsze postępy technologiczne oraz potrzeby modernizacyjne Bundeswehry w zakresie obrony powietrznej. W gruncie rzeczy wskazuje na rosnący nacisk na zaawansowane technologie i zintegrowane rozwiązania w dziedzinie obrony powietrznej, a jeśli zostanie już przyjęta, Niemcy zyskają dostęp do jednych z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej, które są dostosowane do współczesnych wymogów i zagrożeń.