Szampańska nauka

Szampan to bardzo wdzięczny temat badań. Z jednej butelki szlachetnego napoju narodzić się może 100 milionów bąbelków. Każdy miłośnik wina wie, że szampan, podobnie jak inne najlepsze wina musujące, nie jest nasycany gazem, lecz dwutlenek węgla pochodzi z drugiej fermentacji, która zachodzi już po butelkowaniu. Dlatego niedopity kieliszek szampana przez wiele godzin pozostaje pełen bąbelków.

Unosi do światła kieliszek przedniego szampana i kontempluje rodzące się w trunku i wędrujące ku powierzchni bąbelki. Oto uznany naukowiec podczas pracy

Ale skąd dokładnie szampańskie bąbelki się biorą? Tym właśnie problemem przez wiele lat zajmował się Gerard Liger-Belair. Dowiódł on, że gazowe pęcherzyki powstają w miejscach, w których w szklance znajdują się mikroskopijne ciała obce. Bąbelki szczególnie lubią powstawać wewnątrz włókien celulozy.

Gerard Liger-Belair dokładnie opisał każdy etap życia bąbelka szampana. Od narodzin poprzez grupowanie się w kolumny, wynurzanie – aż do końcowej maleńkiej eksplozji na powierzchni trunku. Warto zaznaczyć, że francuski naukowiec, pracownik Uniwersytetu w Reims, stosuje w swoich badaniach najnowocześniejszą aparaturę: superszybkie aparaty fotograficzne, chromatografy i tomograf laserowy. Opisuje nie tylko ruch bąbelków, ale też to, w jaki sposób pęcherzyki gazu wpływają na smak i aromat szampana. Oczywiście, mimo dostępu do najbardziej zaawansowanych urządzeń Gerard i jego współpracownicy nie rezygnują z tradycyjnej metody organoleptycznej. Przedmiotu badań dostarcza im w nieograniczonym litrażu współpracujący z Uniwersytetem w Reims słynny „dom” szampana Pommery.

Gerard Liger-Belair to dziś cieszący się powszechnym szacunkiem naukowiec. Nie zaszkodzi jednak wspomnieć, że nie zawsze był uniwersytecką gwiazdą. Bąbelkami zainteresował się przypadkiem, siedząc w knajpie nad szklanką piwa.

Jeżeli więc zobaczymy kiedyś człowieka wpatrującego się nieruchomo w szklankę, kufel lub kieliszek, nie osądzajmy go pochopnie. Bo może jesteśmy świadkami narodzin wielkiej naukowej kariery?