Szczątki polskich żołnierzy znalezione na Słowacji. Tragiczny finał archeologicznego śledztwa

Do smutnego, ale ważnego z punktu widzenia nauki odkrycia doszło u naszych południowych sąsiadów. Badania prowadzone przez archeologów na terenie Słowacji doprowadziły do odnalezienia szczątków polskich żołnierzy.
Szczątki polskich żołnierzy znalezione na Słowacji. Tragiczny finał archeologicznego śledztwa

W 1848 roku miała miejsce bitwa pod Koszycami, w której wzięły udział siły austriackie, naprzeciwko których stanęły wojska węgierskie. Te drugie składały się głównie z lokalnej milicji oraz oddziałów, na czele których stanął Sándor Pulszky. Siły austriackie, dowodzone przez Franza Schlicka, w bardzo krótkim czasie wygrały starcie, do którego doszło 11 grudnia 1848 roku.

Czytaj też: Nadprzyrodzone istoty z dawnych wierzeń. Oto efekt badań prowadzonych na Węgrzech

Bitwa trwała około dwóch godzin, a żołnierze węgierscy zostali rozgromieni. W szeregach rewolucjonistów, jak się po czasie okazało, znajdowali się nasi rodacy. O śmierci polskich żołnierzy w czasie tej opłakanej w skutkach bitwy informują między innymi zapiski z 20 października 1880 roku. Na łamach Felvidéki Közlöny ukazała się wzmianka o grobie polskich żołnierzy zlokalizowanym niedaleko obszaru znanego jako Ťahanovce. 

Obecnie stanowi on część Koszyc, czyli drugiego po Bratysławie największego miasta Słowacji. Wiedząc, że przed wiekami bardzo często chowano zmarłych tam, gdzie polegli – co miało na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu epidemii – archeolodzy mieli ułatwione zadanie dotyczące poszukiwania szczątków. 

Szczątki polskich żołnierzy miały spoczywać niedaleko kamiennego filara. Archeolodzy udali się na miejsce w poszukiwaniu ofiar bitwy z 1848 roku

XIX-wieczne zapiski wskazywały także na przybliżone miejsce pochówku. Punktem orientacyjnym miał być kamienny filar, w pobliżu którego umieszczono zmarłych. Wiadomo było również, że żołnierzy nie pogrzebano na terenie cmentarza, dlatego badacze ruszyli w teren. Ich działania zakończyły się wielkim sukcesem, o czym niedawno poinformowały słowackie media.

Czytaj też: Piramida Cheopsa zawierała trzy dziwne obiekty. Datowanie jednego z nich stanowi wielką zagadkę

Uczestnicy ekspedycji dotarli do masowego grobu, w którym znaleźli sześć szkieletów. Młodzi żołnierze mieli w momencie śmierci zaledwie 19-20 lat, co potwierdziło datowanie ich kości. Więcej informacji na temat okoliczności ich życia oraz śmierci powinny dostarczyć planowane ekspertyzy DNA. Co ciekawe, w płaszczu jednego z poległych naukowcy znaleźli wszyte monety. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż zmarli byli polskimi ochotnikami walczącymi po stronie węgierskich rewolucjonistów.