Dziwna gazela dostrzeżona na pustyni. Taki okaz to ekstremalna rzadkość

Na pustyni Negew w Izraelu pojawiła się dziwna gazela. Nie dość, że należy do zagrożonego wyginięciem gatunku, to osobnik zauważony przez Nira Liechtera miał dodatkową parę kończyn na grzbiecie.
Gazela górska z dodatkową parą kończyn

Gazela górska z dodatkową parą kończyn

Gazela górska (Gazella gazella) to ssak z rodziny wołowatych, znajdujący się na czerwonej liście gatunków zagrożonych IUCN. Szacuje się, że na wolności pozostało zaledwie 5000 dorosłych osobników, które są nierównomiernie rozmieszczone na Półwyspie Arabskim. Większość żyje w Izraelu na równinach i wzgórzach, a gazela celowo wybiera strome tereny.

Czytaj też: Wygląda jak dziwny kret albo mała świnka morska, a to wyjątkowo nieuchwytne stworzenie

Gatunek ten boryka się z różnymi zagrożeniami, w tym fragmentacją siedlisk i kolizjami pojazdów. Wciąż poważnym zagrożeniem są kłusownicy, którzy polują na gazele dla mięsa, a także bezdomne psy i szakale, które często atakują młode osobniki. Okaz dostrzeżony przez Nira Liechtera podczas postoju w rezerwacie przyrody Nahal HaBashor jest szczególnie wyjątkowy.

Gazela z sześcioma nogami

Samiec zaobserwowany na pustyni Negew cierpi na chorobę genetyczną znaną jako polimelia, w wyniku której u zwierzęcia występują dodatkowe kończyny. Mogą one tworzyć się w różnych miejscach ciała – niektóre funkcjonalne, ale w większości przypadków szczątkowe i całkowicie zbędne.

Ta gazela cierpi na polimelię – ma dodatkową parę kończyn

Ta wada rozwojowa jest wynikiem anomalii podczas rozwoju embrionalnego. Dokładne przyczyny nie są w pełni poznane, ale ogólnie przypisuje się je czynnikom genetycznym i środowiskowym. Narażenie na substancje toksyczne w czasie ciąży może np. zakłócić prawidłowy rozwój kończyn płodu i przyczynić się do powstania dodatkowej masy tkankowej.

Polimelii nigdy wcześniej nie obserwowano u gazeli górskiej. Osobnik zaobserwowany przez Nira Liechtera wydawał się całkiem dobrze radzić, a nawet podejmował próbę kopulacji z samicami. Naukowcy nie są jednak pewni, jaki los czeka nietypową gazelę. Dodatkowe kończyny nie utrudniają jej normalnego funkcjonowania, ale nie wiadomo, czy na pewnym etapie życie nie staną się “ciężarem”, utrudniając np. ukrywanie się przed drapieżnikami.