Pozbawione kończyn szkielety przerażają nawet po upływie 2500 lat. Archeolodzy mają pewną teorię

Badania poświęcone szkieletom należącym do dwóch mężczyzn doprowadziły badaczy do wniosku, jakoby osoby te mogły zostać poddane przerażającej procedurze. 
Pozbawione kończyn szkielety przerażają nawet po upływie 2500 lat. Archeolodzy mają pewną teorię

Miałaby ona obejmować amputację nóg w formie… kary. W okresie jej wykonania skazanym daleko było jednak do zwykłych obywateli. Zamiast tego uznawano ich za ówczesną elitę. W związku z rzekomo popełnionymi przestępstwami podjęto wtedy decyzję o przeprowadzeniu kary w formie tzw. yuè. Proceder ten wprowadzono już za panowania dynastii Xia i pozostawał w użyciu przez długie stulecia.

Czytaj też: Współrzędne Piramidy Cheopsa są zgodne z prędkością światła. Niebywałe powiązanie

Znalezisko w postaci wspomnianych szkieletów miało miejsce na terenie cmentarza w prowincji Henan. Poza kośćmi archeolodzy zidentyfikowali szereg artefaktów obejmujących miedziane haczyki do paska, kamienne tablice i ceramikę. Kości zostały natomiast umieszczone w dwuwarstwowych trumnach w grobach ustawionych w orientacji północ-południe. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty naukowcy uznali, iż musiało chodzi o wysoko postawione osoby.

W obu przypadkach dało się zauważyć braki w obrębie kończyn dolnych: w jednym przypadku chodziło o prawą, a w drugim – o lewą nogę. Archeolodzy zwrócili także uwagę na oznaki gojenia, przy czym zidentyfikowane ślady wskazują na celowe nacięcia oraz gojenie ran. Chcąc jak najlepiej rozeznać się w sytuacji, naukowcy prowadzący badania poświęcone szkieletom wykorzystali nieco narzędzi.

Z udziałem tomografii komputerowej czy datowania radiowęglowego ustalili, że śmierć obu mężczyzn nastąpiła w okolicach 550 roku p.n.e. Rządy sprawowali wtedy przedstawiciele wschodniej dynastii Zhou, a sam kraj znajdował się w tzw. okresie walczących królestw. Pozbawiony części lewej kończyny dolnej mężczyzna miał w chwili śmierci od 40 do 44 lat, podczas gdy jego towarzysz w niedoli – od 45 do 55. 

Dwa szkielety pochodzą sprzed około 2500 lat. Należący do mężczyzn mających w momencie śmierci od 40 do 55 lat

Analiza ich szczątków wskazała natomiast na stosowanie diety bogatej w białko oraz zboże pokroju prosa. Byłoby to zgodne z dietą trzymaną przez arystokratów związanych ze wspomnianą dynastią. Wszystko to prowadzi do konkluzji, jakoby chodziło o wysoko postawionych mieszkańców dzisiejszych Chin, zamieszkujących ten region około 2500 lat temu. O szczegółach tej koncepcji badacze piszą na łamach Archaeological and Anthropological Sciences.

Czytaj też: Ta siekierka ma 6000 lat. Sensacyjne znalezisko miało miejsce w Polsce

Według archeologów to właśnie yuè, czyli forma kary polegająca na celowej amputacji nóg, stanowi najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie całej historii. Zniesienie wykonywania takiej formy kary nastąpiło w II wieku p.n.e. Jakie były przesłanki ku jej wprowadzeniu? Miała być przeznaczona dla osób oskarżonych o oszukiwanie władców, kradzieże czy ucieczkę przed obowiązkami. Jak widać, najwyraźniej przed konsekwencjami swoich czynów nie byli w stanie uciec nawet wysoko postawieni mieszkańcy.