Od pięciu lat TVP Historia przypomina o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizuje procesy historyczne, a przede wszystkim  stała się ważnym ośrodkiem debaty historycznej. W programie „Spór o historię” najwybitniejsi polscy historycy prezentują wyniki swoich badań, podejmują kontrowersyjne tematy, odkrywają nowe fakty. „Exlibris” to jedyny w Polsce program poświęcony wyłącznie książkom historycznym. „Flesz historii” – magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach związanych z historią. „Cafe historia” – rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym. Zaś w cyklu „Polska z historią w tle”  -  reportaże pokazujące działania lokalnych społeczności na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, oraz inicjatywy, których celem jest kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy historycznej.

We współpracy z Filmoteką Narodową powstaje cykl „Z archiwum Filmoteki Narodowej”, w którym prezentowane są najznakomitsze zabytki polskiej kinematografii.

TVP Historia była patronem ponad 100 imprez związanych z historią, od rekonstrukcji bitew po obchody rocznicowe czy naukowe konferencje. Od 2008 roku TVP Historia niezmiennie jest obecna podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, jest jedyną telewizją transmitującą rekonstrukcję bitwy. TVP Historia wspólnie z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu była współorganizatorem Pierwszego Zamojskiego Przeglądu Filmów Historycznych, który cieszył się dużym uznaniem publiczności i w tym roku zostanie przekształcony w Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych.  
Najważniejsze jednak, że TVP Historia zyskała zaufanie i sympatię widzów. Jesteśmy najchętniej wybieranym kanałem historycznym, i trzecim w rankingu wszystkich kanałów dokumentalnych w Polsce.

W ciągu sześciu lat z inicjatywy TVP Historia powstało ponad 60 historycznych filmów dokumentalnych i reportaży, poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje. Ich autorzy śledzili losy Polaków na obczyźnie i zmiany dokonujące się w Polsce. Filmy: „Okruchy rozbitego dzbana” reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech, „Famadihana” reż. Tomasz Rudomino, „Fotograf partyzantów” reż. Wiesław Paluch, „Grupy oporu” reż. Maria Dłużewska, „W pogardzie i chwale Wojciech Korfanty” reż. Aleksandra Fudala-Barańska czy „Trzcianica Karpacka Troja” reż. Zdzisław Cozac zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach filmowych.

Zgodnie z wymogami koncesji TVP Historia popularyzuje także wiedzę o Europie i świecie. Na antenie ukazują się licencyjne filmy oraz seriale dokumentalne. Dzięki współpracy z ambasadą USA udało się po raz pierwszy w Polsce wyemitować legendarne show „Żeby Polska była Polską” przygotowane USIA (United States International Communications Agency) we współpracy z Departamentem Obrony USA, jako wyraz wsparcia dla Polski po wprowadzeniu stanu wojennego. Audycję obejrzało w 1982 roku 185 milionów widzów na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy wyemitowana została w styczniu 2012 na antenie TVP Historia.

Stale obecne w TVP Historia są audycje, które w ciągu 60 lat historii TVP zyskały największe uznanie widzów. Są „Sensacje XX wieku”, „Szansa na sukces”, „Dziennik Telewizyjny”, „Sonda” – unikatowe dokumenty swoich czasów.

TVP Historia konsekwentnie działa na rzecz zwiększenia zasięgu nadawania. Docieramy już do 40,4 proc odbiorców telewizji kablowych i satelitarnych, jesteśmy obecni w naziemnej telewizji cyfrowej.

Z okazji swoich szóstych urodzin TVP Historia przygotowała specjalny program, w którym przypomina najciekawsze i cieszące się największym uznaniem widzów reportaże i filmy dokumentalne.

3 maja, piątek

11.00 Dawno temu w Andaluzji - bitwa pod Fuengirolą reż. Maria Dłużewska

Rekonstrukcja bitwy, która odbyła się podczas wojen napoleońskich 14 i 15 października 1810, pomiędzy małym polskim garnizonem zamku w Fuengiroli a połączonymi siłami hiszpańsko-brytyjskimi. Fuingerola od czasów średniowiecza była ważnym strategicznym punktem na handlowych szklakach. Kiedy, podczas wojen napoleońskich mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego protestowali przeciwko narzuconemu przez napoleona królowi Józefowi Bonapartemu zwanemu „intruzem”, zamek Fuengirola podobnie jak w czasach Maurów chronił transporty zaopatrujące wojsko. Obsadzony był polską załogą pod dowództwem kpt. Franciszka Młokosiewicza. Jesienią 1810 roku Brytyjczycy zdecydowali się na desant, na plaże w pobliżu Fuengiroli, po to by zdobyć port w Maladze. Heroiczna obrona zamku przed brytyjską armią i hiszpańskimi oddziałami partyzanckimi zapisała się w historii. Najbardziej wytrawni dowódcy francuskich wojsk, długo nie mogli uwierzyć w to zwycięstwo, gdyż siły atakujących do obrońców były jak 10 do 1.  Kpt. Młokosiewicz i dwóch innych polskich oficerów zostało odznaczonych Krzyżami Legii Honorowej.  Zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-francuskich oraz odwrotem wojsk brytyjskich.

14.30 Człowiek świętego imienia reż. Teresa Gordon Leszek Wasiuta

Filmowa opowieść o losach i działalności Romualda Traugutta. Dla Elizy Orzeszkowej był herosem walki o sprawę narodową. W okresie międzywojennym otaczano go kultem i kreowano na duchowego przewodnika marszałka Józefa Pilsudskiego. W Polsce Ludowej przedstawiano go jako bojownika walczącego o wyzwolenie społeczne i narodowe w tej właśnie kolejności. W książce "Kompleks Polski" Tadeusza Konwickiego jest podrzędnym człowiekiem, który nie tylko nie był bohaterem, ale nawet nie chciał nim zostać. Jakim człowiekiem był naprawdę?

16.30 Partyzanci trzech puszcz reż. Zofia Kunert