Sztuczna inteligencja jak ludzki mózg. Uruchomiono najpotężniejszy w historii model

Naukowcy z Chin ogłosili uruchomienie najbardziej zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji, który swoim działaniem naśladuje ludzki mózg. Posłużył do tego potężny superkomputer.
Biokomputery

Biokomputery to przyszłość

Sunway, bo tak nazywa się wspomniane urządzenie, zrównał się z innym superkomputerem: amerykańskim Frontierem. Przed kilkunastoma dniami został on uznany za najpotężniejszy superkomputer na świecie. Jeśli wierzyć doniesieniom płynącym z Państwa Środka, to Sunway jest dla Frontiera co najmniej wymagającym konkurentem.

Sunway, czyli nowy konkurent dla Frontiera

Tamtejsi badacze przekonują bowiem, że uruchomiony w ten sposób model oparty na sztucznej inteligencji dorównuje możliwościami ludzkiemu mózgowi. Model ten nazwano Bagualu, a łączna liczba parametrów, które obsługiwał, wyniosła 174 biliony. Podobna liczba synaps mogłaby występować w mózgu człowieka, choć tak naprawdę trudno dokładnie ją określić. Niektóre doniesienia sugerują, jakoby była ona w rzeczywistości nawet kilkukrotnie wyższa.

Bez względu na to, nie da się ukryć, że osiągnięcie Chińczyków zasługuje na uwagę. Tym bardziej, iż naukowcy związani z projektem Google Brain zebrali liczne pochwały po tym, jak stworzyli model składający się z około 1,6 biliona parametrów. Ta imponująca skądinąd liczba jest rzecz jasna znacznie niższa od uzyskanej przez badaczy z Chin. Wykorzystany w czasie eksperymentów superkomputer Sunway również ma się czym pochwalić. Jest on w stanie wykonywać miliard operacji na sekundę, co daje 5,3 eksaFLOPS. Dla porównania, wspomniany Frontier osiąga około 6,86 eksaFLOPS.

Co jeszcze możemy powiedzieć na temat chińskiego superkomputera? Składa się on z 37 milionów procesorów wielordzeniowych i posiada dziewięć petabajtów pamięci. Całość zawiera 96 tysięcy częściowo niezależnych systemów komputerowych, które wspólnie przypominają funkcjonowanie i możliwości ludzkiego mózgu. Komunikacja między tymi systemami odbywa się z prędkością ponad 23 petabajtów na sekundę. Według zapewnień na potrzeby projektu wykorzystano autorskie układy scalone o unikalnych właściwościach, między innymi z zakresu energooszczędności.

Jak wykorzystać model, który działa podobnie jak ludzki mózg?

Czy tego typu osiągnięcia można zastosować w praktyce? Jak najbardziej, choćby w przypadku pojazdów autonomicznych, rozpoznawaniu twarzy i obrazów oraz innych dziedzinach. Inny chiński superkomputer, Tianhe, posłużył na przykład do odkrywania środków farmaceutycznych pomocnych w leczeniu COVID-19. Przy okazji możemy też docenić, jak potężną rolę odegrała ewolucja, która zapewniła nam stosunkowo małe mózgi (szczególnie w zestawieniu z gabarytami superkomputerów), zdolne do wykonywania całej gamy zadań.