Sztuczna inteligencja jak ludzki mózg. Uruchomiono najpotężniejszy w historii model

Naukowcy z Chin ogłosili uruchomienie najbardziej zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji, który swoim działaniem naśladuje ludzki mózg. Posłużył do tego potężny superkomputer.
Sztuczna inteligencja jak ludzki mózg. Uruchomiono najpotężniejszy w historii model

Sunway, bo tak nazywa się wspomniane urządzenie, zrównał się z innym superkomputerem: amerykańskim Frontierem. Przed kilkunastoma dniami został on uznany za najpotężniejszy superkomputer na świecie. Jeśli wierzyć doniesieniom płynącym z Państwa Środka, to Sunway jest dla Frontiera co najmniej wymagającym konkurentem.

Sunway, czyli nowy konkurent dla Frontiera

Tamtejsi badacze przekonują bowiem, że uruchomiony w ten sposób model oparty na sztucznej inteligencji dorównuje możliwościami ludzkiemu mózgowi. Model ten nazwano Bagualu, a łączna liczba parametrów, które obsługiwał, wyniosła 174 biliony. Podobna liczba synaps mogłaby występować w mózgu człowieka, choć tak naprawdę trudno dokładnie ją określić. Niektóre doniesienia sugerują, jakoby była ona w rzeczywistości nawet kilkukrotnie wyższa.

Bez względu na to, nie da się ukryć, że osiągnięcie Chińczyków zasługuje na uwagę. Tym bardziej, iż naukowcy związani z projektem Google Brain zebrali liczne pochwały po tym, jak stworzyli model składający się z około 1,6 biliona parametrów. Ta imponująca skądinąd liczba jest rzecz jasna znacznie niższa od uzyskanej przez badaczy z Chin. Wykorzystany w czasie eksperymentów superkomputer Sunway również ma się czym pochwalić. Jest on w stanie wykonywać miliard operacji na sekundę, co daje 5,3 eksaFLOPS. Dla porównania, wspomniany Frontier osiąga około 6,86 eksaFLOPS.

Co jeszcze możemy powiedzieć na temat chińskiego superkomputera? Składa się on z 37 milionów procesorów wielordzeniowych i posiada dziewięć petabajtów pamięci. Całość zawiera 96 tysięcy częściowo niezależnych systemów komputerowych, które wspólnie przypominają funkcjonowanie i możliwości ludzkiego mózgu. Komunikacja między tymi systemami odbywa się z prędkością ponad 23 petabajtów na sekundę. Według zapewnień na potrzeby projektu wykorzystano autorskie układy scalone o unikalnych właściwościach, między innymi z zakresu energooszczędności.

Jak wykorzystać model, który działa podobnie jak ludzki mózg?

Czy tego typu osiągnięcia można zastosować w praktyce? Jak najbardziej, choćby w przypadku pojazdów autonomicznych, rozpoznawaniu twarzy i obrazów oraz innych dziedzinach. Inny chiński superkomputer, Tianhe, posłużył na przykład do odkrywania środków farmaceutycznych pomocnych w leczeniu COVID-19. Przy okazji możemy też docenić, jak potężną rolę odegrała ewolucja, która zapewniła nam stosunkowo małe mózgi (szczególnie w zestawieniu z gabarytami superkomputerów), zdolne do wykonywania całej gamy zadań.