Sztuczna inteligencja da Amerykanom przewagę nad wrogiem. TITAN coraz bliżej

Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana przez amerykańskich żołnierzy, a innowacyjny system TITAN użyje jej do zbierania danych z wielu domen oraz dostarczania bezpośrednio na linię frontu.
Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana przez żołnierzy /Fot. Freepik

Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana przez żołnierzy /Fot. Freepik

Właśnie ogłoszono, że to firma Palantir zrealizuje dla amerykańskiej armii projekt TITAN (Tactical Intelligence Targeting Access Node). Jego zadaniem będzie zbieranie informacji z kosmosu, samolotów i czujników naziemnych, przetwarzanie przez sztuczną inteligencję i dostarczanie bezpośrednio do żołnierzy. Program ma zwiększyć automatyzację rozpoznawania celów oraz skrócić czas między ich namierzeniem a likwidacją.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomaga Amerykanom wybierać cele na polu bitwy

Kontrakt wart 178,4 mln dol. zakłada wyprodukowanie przez Palantir 10 prototypów TITAN z możliwością skalowania do potrzeb programu. Inicjatywa ta toruje drogę nowej erze współpracy pomiędzy Pentagonem a innowacyjnymi firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wdziera się do armii

TITAN to system naziemny wyposażony w dostęp do czujników kosmicznych, wysokościowych, powietrznych i naziemnych, oferujący przydatne informacje o celu dla żołnierzy (jednostek decyzyjnych). Ten zaawansowany system umożliwia armii łączenie, korelację i konsolidację danych wywiadowczych z stale rosnącej gamy czujników, zapewniając siłom operacyjnym wszechstronne zrozumienie ich środowiska operacyjnego.

Czytaj też: Uderzą mocniej i polecą dwa razy dalej. Nowe rakiety Lockheed Martin będą siać spustoszenie

Integracja tak szerokiego zakresu danych wywiadowczych za pośrednictwem TITAN ułatwia podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, znacznie zwiększając dokładność, precyzję i skuteczność likwidacji celów na dużych dystansach.

Tak ma wyglądać mobilna stacja naziemna TITAN /Fot. Palantir

Celem 24-miesięcznego kontraktu jest opracowanie dwóch wariantów TITAN-a: wersji zaawansowanej połączonej z zasobami kosmicznymi oraz bardziej taktycznej wersji podstawowej. Kluczowe jest wdrożenie tych systemów w terenie, aby zebrać opinie żołnierzy i udoskonalić prototyp przed rozpoczęciem pełnej produkcji, przewidywanej na rok finansowy 2026.

Aby realizacja projektu przebiegła pomyślnie, firma Palantir nawiązała współpracę z Northrop Grumman i innymi renomowanymi firmami, takimi jak L3Harris Technologies, Pacific Defence, Sierra Nevada Corporation, Strategic Technology Consulting i World Wide Technology. Northrop Grumman odegra kluczową rolę w opracowywaniu elementów pancerzy zarówno dla zaawansowanych, jak i podstawowych pojazdów TITAN.

Aaron Dann, wiceprezes ds. programów sił strategicznych w Northrop Grumman mówi:

Rozległe doświadczenie Northrop Grumman w integracji systemów na dużą skalę pomoże w powodzeniu misji i zapewni naszym żołnierzom przewagę informacyjną w złożonych środowiskach operacyjnych. Nasza praca nad TITAN stanowi kontynuację długiej historii wspierania naszych żołnierzy i dostarczania przydatnych informacji wywiadowczych wtedy i tam, gdzie ma to największe znaczenie.

Projekt TITAN wyróżnia się skupieniem na oprogramowaniu, którego celem jest włączenie sztucznej inteligencji do procesu decyzyjnego na polu bitwy. To zwiększy zdolność żołnierzy, by widzieć dalej i działać szybciej, a jednocześnie zmniejszy złożoność przeprowadzanych operacji.