O tym wcześniej nie myśleliśmy. Sztuczne światło sprzyja cukrzycy

Ekspozycja na sztuczne światło wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy. To może być kolejny czynnik zewnętrzny, którego do tej pory nie braliśmy pod uwagę.
Żyjemy w świecie zanieczyszczonym światłem – to przyczynia się rozwojowi cukrzycy /Fot. Pixabay

Żyjemy w świecie zanieczyszczonym światłem – to przyczynia się rozwojowi cukrzycy /Fot. Pixabay

Światło nocne jest wszędzie i nie sposób uniknąć ekspozycji na nie. Tzw. zanieczyszczenie światłem wzrosło do tego stopnia, że dotyczy nie tylko mieszkańców dużych miast, ale także osób przebywających na odległych obszarach, m.in. przedmieściach i terenach leśnych oddalonych o setki kilometrów od źródła światła.

Czytaj też: Cukrzyca i osteoporoza na zawsze pokonane? Zdumiewające, co robi ten metabolit w naszym organizmie

Nowe badanie European Association for the Study of Diabetes (EASD) opublikowane w czasopiśmie Diabetologia wykazały, że nocne sztuczne światło zewnętrzne (LAN) ma związek z upośledzoną kontrolą glukozy we krwi, a więc i zwiększonym ryzykiem cukrzycy. Warto podkreślić, że aż 9 mln przypadków cukrzycy u Chińczyków przypisuje się właśnie nadmiernej ekspozycji na światło.

Zanieczyszczeni światłem, obciążeni cukrzycą

Ziemski 24-godzinny cykl dnia i nocy sprawia, że większość organizmów – w tym ssaki – podlega rytmom dobowym, które są dostosowane do następujących po sobie sekwencjach okresów światła i ciemności. Tzw. zanieczyszczenie światłem, czyli nadmierne korzystanie ze sztucznego oświetlenia (w każdej postaci), zaburza zegar biologiczny owadów, ptaków i innych zwierząt, co może mieć poważne konsekwencje biologiczne.

Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło rozregulowuje metabolizm, bo zmienne są pory przyjmowania posiłków. U szczurów wystawionych na LAN rozwinęła się nietolerancja glukozy, a z kolei myszy wystawione na działanie przyćmionego białego światła przez cztery tygodnie miały zwiększoną masę ciała w porównaniu ze zwierzętami śpiącymi w całkowitej ciemności.

Istnieją także dane medyczne wskazujące na związek między ekspozycją na sztuczne światło a problemami zdrowotnymi u ludzi. Osoby pracujące na nocnej zmianie często cierpią z powodu zaburzeń rytmów dobowych, a także większego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Ciekawych wniosków dostarczają badania przeprowadzone w południowych Indiach, w których wykorzystano obrazy satelitarne do mapowania zanieczyszczenia światłem i porównywano jest z danymi dotyczącymi ogólnych wskaźników zdrowia wśród dorosłych w tym regionie.

Okazuje się, że LAN może mieć związek również z cukrzycą, szczególnie w Chinach. To konsekwencje postępu technologicznego i szybkiej urbanizacji. Osoby mieszkające w miastach są narażone od zerwanie naturalnego 24-godzinnego cyklu dzień-noc na rzecz całodobowego cyklu pracy i wypoczynku. W badaniu naukowcy wykorzystali dane z China Noncommunicable Disease Surveillance Study; reprezentatywnej próby populacji ogólnej (łącznie blisko 99 000 osób) w Chinach, pobranej w 2010 r. w 162 miejscach w całym kraj.

Obliczono BMI uczestników, a także pobrano od nich próbki krwi, pod kątem stężenia glukozy w surowicy na czczo i po posiłku, a także poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Jest to forma glukozy związana z hemoglobiną w erytrocytach, która służy do monitorowania przebiegu cukrzycy i pomocy w decyzjach terapeutycznych. Wynik HbA1c odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi w okresie poprzedzających 2-3 miesięcy.

Czytaj też: Ibuprofen, naproksen i ketoprofen. Osoby z cukrzycą powinny wiedzieć o nich coś jeszcze

Intensywność światła zewnętrznego różniła się znacząco w całych Chinach, przy czym większość obszarów była narażona na ekspozycję o niskiej intensywności, podczas gdy wyższe intensywności zbiegały się w miastach wschodniego wybrzeża. Stwierdzono, że najwyższa ekspozycja na sztuczne światło była związana z względnym wzrostem częstości występowania cukrzycy o 28 proc. Średnio na każde 42 osoby mieszkające w regionach o najwyższym kwintylu ekspozycji na LAN przypada jeden przypadek cukrzycy więcej, który nie wystąpiłby, gdyby osoby te mieszkały na obszarach o najniższym kwintylu.

Uczeni wskazują, że ponad 9 milionów przypadków cukrzycy u dorosłych Chińczyków w wieku ≥18 lat można przypisać ekspozycji na sztuczne światło zewnętrzne. Skalę problemu idealnie ilustruje fakt, że szacunkowo 83 proc. ludności świata i ponad 99 proc. ludności w USA i Europie żyje pod zanieczyszczonym światłem niebem.