Szyba przednia jak monitor

Firma General Motors zaprezentowała prototyp przedniej szyby spełniającej funkcje monitora. Niektóre technologie wspomagające pojawią się na modelach GM już w najbliższej przyszłości.

Specjaliści z firmy GM R&D oraz z Carnegie Mellon University i University of South California zapowiadają, że już wkrótce z przedniej szyby samochodu stworzą system interaktywny odzwierciedlający cały szereg danych i dodatkowo zwiększający bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów w samochodzie.

GM jako pierwsza firma rozpoczęła stosowanie technologii HUD (Head-up Display) w swoich samochodach, a pionierską projekcję danych na przedniej szybie zaprezentowała już w roku 1988 w samochodzie Oldsmobile Cutlass Supreme. Do tej pory jednak wskaźniki prędkościomierza, obrotomierza, systemu nawigacyjnego i asystenta nocnego widzenia pokazywane są na zaledwie części szyby. Nowa generacja tych systemów ma wykorzystywać przednią szybę w całości – jako wielki przezroczysty monitor, na którym odzwierciedlane będą dane czujników, kamer i najróżniejszych systemów samochodu.

Na szybie zobaczymy więc na przykład brzeg jezdni, który zakrywa mgła, zwierzę, które ma zamiar wyskoczyć na drogę, czy też znaki drogowe, ograniczające prędkość. Technologia ta polega na pokryciu szyby warstwą przezroczystego związku chemicznego, wykazuje luminescencję (tzw. luminoforu), który promieniuje światłem widzialnym w momencie pobudzenia przez laser.

źródło: media.gm.com