Egipska tablica ma 4000 lat, ale wiemy, co na niej zapisano. Starożytna szkoła miała zaskakujące podobieństwo do współczesnej

Jednym z podstawowych atrybutów każdego nauczyciela jest czerwony długopis, z użyciem którego belfer może zaznaczać błędy popełniane przez jego uczniów. Okazuje się, że podobne praktyki uprawiano już tysiące lat temu. 
Egipska tablica ma 4000 lat, ale wiemy, co na niej zapisano. Starożytna szkoła miała zaskakujące podobieństwo do współczesnej

Tak przynajmniej wynika z analiz poświęconych przechowywanej w Nowym Jorku tablicy. Pochodzi ona ze starożytnego Egiptu i najprawdopodobniej stanowi dowód na to, jak wyglądała ówczesna edukacja. Zdaniem badaczy jest to pozostałość po lekcji pisania, w której brał udział jeden z uczniów. 

Czytaj też: Polacy odsłaniają nieznane fakty z życia naszych przodków. Do czego służyły im jaja strusia?

Już samo to jest ciekawe, ponieważ pokazuje, jak prezentowały się realia szkoły sprzed czterech tysięcy lat, a jeszcze bardziej interesujący jest pewien szczegół. Chodzi o czerwony długopis wykorzystany do podkreślania błędów popełnianych przez uczestnika lekcji. 

Warto podkreślić, że tego typu tabliczki nadawały się do wielorazowego użytku. O ich przydatności najlepiej świadczy fakt, że znajdowały się na wyposażeniu sal lekcyjnych aż do początku XX wieku. Po skończeniu pisania powłokę czyszczono, dzięki czemu można z niej było ponownie skorzystać. W tym przypadku widzimy pozostałości starego tekstu, który nie został całkowicie usunięty.

Przechowywana w nowojorskim muzeum tablica została znaleziona w Egipcie. Pochodzi sprzed około 4000 lat i stanowi dowód tego, jak wyglądała starożytna edukacja

Jak wykazał egiptolog William C. Hayes, na tabliczce zapisał się młody człowiek o imieniu Iny-su. Jego zadaniem było ćwiczenie pisania formalnego listu, którego adresatem był brat ucznia. Bez względu na treść wiadomości, która była poświęcona dostawie fragmentów statku, najważniejszy okazuje się udział nauczyciela. Jak wynika z zakreślonych na czerwono fragmentów, belfer zwrócił uwagę na błędy ortograficzne oraz niewłaściwe formułowanie niektórych określeń. 

Czytaj też: Ta świątynia była źródłem wielu legend. Archeolodzy wykazali, że naprawdę istniała 

Innymi słowy, czerwony atrament sieje postrach wśród uczniów już od co najmniej 4000 lat. Pojawia się pytanie, czy zielony był z kolei kojarzony z dobrze wykonanymi zadaniami? Tego typu dowody są kluczowe w kontekście szukania odpowiedzi. Niedawno pisaliśmy o mezopotamskim liście, którego autor – młody chłopak – zwracał się do swoich rodziców z prośbą o zakup nowych ubrań. Jak widać, nigdy nie wiadomo, jaki rodzaj korespondencji zachowa się od czasów starożytnych aż do współczesności.