Tabliczka z kości ma bogatą przeszłość. Znaleziono ją w Rosji, choć powstała zupełnie gdzie indziej

Wykonana z kości tabliczka została odnaleziona na terenie miasta Suzdal. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów okazuje się ona niezwykle bogata w informacje.
Tabliczka z kości ma bogatą przeszłość. Znaleziono ją w Rosji, choć powstała zupełnie gdzie indziej

Zdaniem archeologów chodzi o artefakt powiązany z okresem bizantyjskim. Ma on wymiary wynoszące 45 na 46 milimetrów i prezentuje postać półnagiego wojownika. Mężczyzna jest wyposażony w miecz i tarczę, a na uwagę zasługuje fakt, że jego wizerunek został wykonany z bardzo wysoką precyzją. Można dostrzec rysy twarzy tej postaci oraz rozwiane włosy. 

Czytaj też: Po śmierci to miejsce było punktem obowiązkowym. Nowe dowody zdradzają sekrety jego pracowników 

Co istotne, materiałem wykorzystanym przez twórcę przedmiotu była kość zwierzęca. Wydaje się, iż miejscem powstania tabliczki mógł być Chersonez Taurydzki bądź Konstantynopol. Pojawia się jednak pytanie: w jakim celu wytwarzano tego typu przedmioty? Były one szczególnie powszechne od X do XII wieku.

Poszlakę w tej sprawie stanowi obecność niewielkich otworów. Sześć takich dziur wskazuje na możliwość montowania tabliczki. To właściwy trop, gdyż historycy wiedzą, że mocowano je do trumien w postaci nakładek. Wykorzystywano w tym celu na przykład gwoździe, którymi przytwierdzano tabliczki do trumien, w których znajdowały się zwłoki zmarłych.

Tabliczka z kości została znaleziona wśród ruin budynków pochodzących z XII-XIV wieku. Tego typu przedmioty były szczególnie popularne w okresie X-XII wieku

W tym przypadku można założyć, że pochówek obejmował mężczyznę będącego wojownikiem. Warto podkreślić, iż początkowo w formie materiału stosowanego przez rzemieślników używano kości słoniowej, lecz z czasem przerzucili się oni na kości dzikich bądź udomowionych zwierząt.

O dokonanym znalezisku poinformowali przedstawiciele Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk. Jak podkreślają, tego typu odkrycia są na terenie ich kraju bardzo rzadko spotykane, co zwiększa wagę ostatniego sukcesu. Tabliczka spoczywała wśród ruin budynków pochodzących z XII-XIV wieku. W pobliżu znajdowały się między innymi wykonane z kamienia krzyże, szklane naczynia oraz żelazny klucz czy medalion należący dawniej do duchownego. 

Czytaj też: Wybrał się na spacer z psem i odnalazł tajemnicze doły. To obiekty sprzed wieków

Suzdal to niewielkie miasto położone na wschód od Moskwy. W oparciu o znalezisko w postaci tabliczki można stwierdzić, iż średniowieczni mieszkańcy tych terenów mieli wyraźne powiązania z chrześcijańskimi elementami wiary i kultury materialnej. Kontakt ten występował chociażby za sprawą wykorzystywania przedmiotów wytwarzanych na terenach dzisiejszej Grecji i Turcji.