Debatowano o tym od stu lat. Już wiadomo, do czego służyły tajemnicze wzory na arabskich pustyniach

Tajemnicze starożytne wzory wyrzeźbione na całym Półwyspie Arabskim pełniły funkcje pułapek myśliwskich. Tegoroczne badania po wielu latach wątpliwości potwierdzają, czym były “pustynne latawce”.
Pustynne latawce na Półwyspie Arabskim /Fot. Arabian Archaeology and Epigraphy

Pustynne latawce na Półwyspie Arabskim /Fot. Arabian Archaeology and Epigraphy

Układy w kształcie litery V po raz pierwszy zaobserwowali piloci RAF w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy podróżowali nad Bliskim Wschodem. Niezwykłe wzory wyrzeźbione w skalistym terenie nazwali “pustynnymi latawcami”, bo też z tym się im kojarzyły. Przez blisko 100 lat debatowano, jakie było przeznaczenie struktur, które pojawiają się na różnych obszarach geograficznych i w różnych epokach sięgających neolitu w Jordanii, wczesnej epoki brązu na pustyni Negew i środkowej epoki brązu w Armenii. Hipotez było wiele, a najbardziej rozpowszechniona mówiła, że wzory pełniły rolę zagród dla zwierząt domowych.

Czytaj też: Na indyjskiej pustyni odkryto tajemnicze geoglify. Nawet większe niż słynne wzory z pustyni Nazca

Ostatnie zdjęcia satelitarne i badania dronem na pustyni ʿUwayriḍ w Arabii Saudyjskiej potwierdzają podejrzenia uczonych. – “pustynne latawce” faktycznie miały związek ze zwierzętami.

Wyrafinowana forma polowania

“Pustynne latawce” pełniły rolę pułapek do masowych polowań, pozwalając tubylcom zabijać całe stada zwierzyny na raz. Wyrzeźbione wzory kierowały gazele w dół sztucznych wąwozów, które kończyły się ogromnymi dołami lub nagłymi urwiskami. Uwięzione zwierzęta były zabijane. Rozmieszczenie “pustynnych latawców”, a także ich długość i kształt, świadczą o zaawansowanej znajomości topografii terenu oraz zachowań zwierząt przez ich twórców.

Rewelacje zostały potwierdzone przez trzy niezależne grupy badawcze, które opublikowały swoje wyniki w tym roku. Wszystkie projekty sugerują, że pustynne latawce były kiedyś używane do kierowania stad dzikich zwierząt na śmierć lub do niewoli.

Orientacja pustynnych latawców /Fot. Arabian Archaeology and Epigraphy

W jednej z prac czytamy:

Cel formy latawca jest znany: zwierzęta były napędzane (“aktywny” system latawca) lub kierowane (“pasywny” system latawca) do ograniczonego obszaru przez ściany konstrukcji. Polowanie na zwierzęta, najczęściej gazele i inne roślinożerne kopytne, dzikie koniowate i strusie, jest obecnie akceptowane jako najczęstsze zastosowanie tych struktur.

Niektóre “pustynne latawce” znaleziono osadzone w jeszcze większych kamiennych strukturach zwanych “mustatilami”, które mogą ciągnąć się kilometrami. Mustatil to arabskie słowo oznaczające prostokąt – z góry wyglądający jak brama.

Czytaj też: W rosyjskiej „krainie szamanów” odkryto tajemniczy geoglif byka. Tysiąc lat starszy od słynnych rysunków z Nazca

Archeolodzy zamierzają kontynuować datowanie każdego latawca, aby śledzić, w jaki sposób myśliwi rozwijali swoją technikę i reagowali na zmieniające się wzorce migracji zwierząt i populacji, na które wpływ miało samo masowe polowanie. Planują również wykopaliska struktur rolniczych i domowych z porównywalnych ram czasowych, aby zidentyfikować, na jakie zwierzęta polowano i dlaczego.

Artykuł opublikowany w 2014 r. w Jerusalem Post sugerował, że na świecie istnieje ok. 4000 znanych “pustynnych latawców” – większość z nich zauważono dzięki obserwacjom satelitarnym i programowi Google Earth. Dzisiaj wiemy, że takich struktur na całym świecie było znacznie więcej – już teraz eksperci znamy ponad 6500, a cały czas są odkrywane nowe.