Tajemniczy szkielet i głowa złożona u jego stóp. Kim był zmarły sprzed tysięcy lat?

Szczątki, w których głowa jest oddzielona od reszty szkieletu i złożona u stóp mogą przywodzić na myśl historie o wampirach, jednak nie wygląda na to, by w tym przypadku było to zgodne z rzeczywistością.

Za odkryciem stoją archeolodzy działający na terenie Wielkiej Brytanii, którzy odkryli szczątki najemnika z czasów rzymskich. Poza samymi zwłokami, w tym miejscu znajdował się też miecz. Najbardziej zastanawiający pozostaje jednak fakt, iż czaszka została umieszczona w nienaturalnej pozycji. 

Szkielet z odciętą głową, którą umieszczono u stóp 

Znalezisko było związane z – jak to bardzo często bywa w dziedzinie archeologii – budową nowej drogi. Przedstawiciele firmy Rubicon Heritage Servies zajęli się oceną obszaru, który miał zostać objęty pracami. Archeolodzy natrafili w ten sposób na setki grobów oraz przedmiotów liczących tysiące lat. Jedno z miejsc pochówku okazało się nietypowe, jednak nie na tyle, by nigdy wcześniej naukowcy nie mieli do czynienia z tego typu praktykami. 

W 2019 roku na cmentarzu w Suffolk w Anglii, związanym z czasami rzymskimi, archeolodzy znaleźli zwłoki ułożone w bardzo podobny sposób: 17 zdekapitowanych szkieletów i głowy ułożone w nietypowych pozycjach. Zdaniem badaczy dekapitacji dokonano dopiero po śmierci. W toku analiz postawiono hipotezę sugerującą, iż taki sposób pochówku był związany z pogańskim systemem wierzeń plemion celtyckich. Ówcześni mieszkańcy wierzyli rzekomo, że głowa jest czymś w rodzaju pojemnika na duszę.

Nowo odkryty grób znajdował się natomiast na jednym z walijskich wzgórz, a tamtejsze widoki pozwalają sądzić, iż miejsce pochówku zostało wybrane nieprzypadkowo. W pobliżu znajduje się również średniowieczne cmentarzysko, w którym złożono około 450 ciał. W okresie od VI do XIII wieku ludzie wykorzystywali te tereny do chowania swoich bliskich. Nie jest jeszcze jasne, kim dokładnie był mężczyzna pozbawiony głowy, ale dokładne ustalenia w tej sprawie mają zostać zaprezentowane do końca bieżącego roku. Być może zebrane dowody potwierdzą to, o czym mówiono wcześniej i zmarły był jednym z celtyckich najemników, który został celowo pochowany w taki sposób ze względów religijnych. 

Zaskakujące bogactwo znalezisk archeologicznych 

Archeolodzy zawsze mówią, że nie spodziewaliśmy się, iż znajdziemy tak wiele, a w tym przypadku naprawdę nie oczekiwaliśmy tego, ponieważ poprzednie badania nie budziły zbyt wielu nadziei. Okazało się jednak, że jest to niezwykle gęsto zaludniony teren z okresu prehistorycznego, rzymskiego i późniejszego, na którym prowadzono liczne działania od 4000 roku p.n.e. do II wojny światowej” – wyjaśnił Mark Collard z Rubicon Heritage