Tarcza antyrakietowa przyszłości przetestowana. Może niszczyć pociski poza ziemską atmosferą

Ta tarcza antyrakietowa będzie szczelna, jak żadna inna. Jej kluczowy komponent – Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV) – przeszedł kolejny, już trzynasty udany test. Ćwiczeniowy pocisk balistyczny średniego zasięgu został pomyślnie zniszczony, co potwierdza, że system opracowany przez firmę Raytheon jest naprawdę skuteczny.
Komponent EKV podczas testu /Fot. RTX

Komponent EKV podczas testu /Fot. RTX

Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV) to podstawowy komponent tarczy antyrakietowej, przechwytujący wrogie pociski dalekiego zasięgu, gdy są jeszcze poza ziemską atmosferą. W regionie Pacyfiku amerykańska armia dokonała trzynastego udanego testu EKV, który potwierdza gotowość operacyjną systemu.

Czytaj też: Amerykańska armia wreszcie ma rakiety, które mogą zneutralizować cel oddalony o ponad 500 km

Wes Kremer, prezes Raytheon, mówi:

Ten test pokazuje, że amerykański system obrony przeciwrakietowej jest sprawny, niezawodny i gotowy do ochrony kraju. EKV wykonały obecnie z powodzeniem prawie 50 przechwyceń w przestrzeni kosmicznej, co podkreśla naszą wiedzę i zdolność do projektowania i rozwijania tych systemów w celu pokonania ewoluującego zagrożenia.

Tarcza antyrakietowa zdolna do rzeczy niemożliwych

Kiedy naziemny system obrony wyśledzi zagrożenie, wystrzeliwuje specjalny pojazd przechwytujący (EKV), który wykorzystuje trójstopniowy wzmacniacz rakietowy na paliwo stałe, aby wylecieć z atmosfery ziemskiej z prędkością bliską hipersonicznej.

Czytaj też: USA mają problem. Chodzi o najważniejsze pociski w całym amerykańskim arsenale

Pojazd wyszukuje swój cel za pomocą czujników, najnowocześniejszego komputera pokładowego i silnika rakietowego, który pomaga mu poruszać się w przestrzeni kosmicznej. EKV jest naprowadzany na cel i z niezwykłą precyzją niszczy zagrożenie, używając jedynie siły zderzenia. Nie jest konieczna tradycyjna głowica bojowa.

EKV to podstawowy komponent tarczy antyrakietowej nowej generacji Raytheon /Fot. RTX

Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w opracowywaniu zaawansowanych przechwytywaczy i czujników Raytheon jest wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie obrony przeciwrakietowej. Test ten dodatkowo potwierdza wiedzę firmy Raytheon we wspieraniu obecnej floty czujników i przechwytywaczy obrony przeciwrakietowej Agencji Obrony Przeciwrakietowej. Raytheon pracuje obecnie nad kolejną ewolucją przechwytywaczy rakiet balistycznych i pojazdów zabijania, które zapewnią bojownikom solidniejszą zdolność obrony przeciwrakietowej przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami.

Misją Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) jest opracowanie i rozmieszczenie warstwowego Systemu Obrony Przeciwrakietowej w celu obrony Stanów Zjednoczonych, sojuszników i przyjaciół przed ograniczonymi atakami rakietami balistycznymi dowolnego zasięgu, we wszystkich fazach lotu.

Firma Raytheon, należąca do koncernu RTX, jest jednym z głównych dostawców rozwiązań w obszarze obronności służących rządowi USA, sojusznikom i partnerom do obrony suwerenności i zapewnieniu bezpieczeństwa. Od ponad 100 lat firma Raytheon rozwija nowe technologie i udoskonalała istniejące zdolności obrony na ziemi, morzu i w powietrzu w obszarach takich jak: zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, inteligentna broń, pociski rakietowe, zaawansowane radiolokatory i radary, obrona i środki napadu cybernetycznego, pociski przechwytujące, technologie kosmiczne i broń hipersoniczna.