Dawna bitwa i zagadkowy alfabet. Tablica z Hiszpanii jest owiana tajemnicą

W czasach starożytnych na Półwyspie Iberyjskim istniał region znany jako Tartessos. Dzięki ostatniemu odkryciu, obejmującemu pewną kamienną tablicę, archeolodzy zapoznali się z tamtejszym paleoalfabetem oraz sceną ukazującą bitwę.
Dawna bitwa i zagadkowy alfabet. Tablica z Hiszpanii jest owiana tajemnicą

Badacze działali w południowo-zachodniej Hiszpanii, na terenie stanowiska Casas del Turuñuelo. Historia osadnictwa związanego ze wspomnianym ludem na tych terenach sięga okolic VIII wieku p.n.e. Wiele kwestii pozostaje jednak niewyjaśnionych – włącznie z tym, gdzie dokładnie mieściło się główne miasto regionu.

Czytaj też: Biblijna opowieść jest zaskakująco podobna do innego tekstu. Wielki kataklizm faktycznie się wydarzył?

Jedną z cech wyróżniających tę grupę było wykorzystywanie rozbudowanego systemu pisma. Poza tym uwagę archeologów zwraca fakt, że lud ten zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach około IV wieku p.n.e. Być może analizy poświęcone ostatniemu znalezisku pozwolą nieco lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu.

Wspomniana tabliczka ma około 2500 lat, a naukowcy zajmujący się jej badaniem zidentyfikowali sekwencję 21 znaków zapisanych alfabetem paleohiszpańskim. Problem polega na tym, iż część tego obiektu została odłamana, dlatego nie jest jasne, co jeszcze zostało na nim zapisane.

Archeolodzy wiedzą, że w ten sposób “zniknęło” co najmniej sześć znaków, choć to dość ostrożny szacunek. Przy założeniu, iż tekst został zapisany w symetryczny sposób, istnieje możliwość, by w kompletnej formie liczył aż 32 znaki. Na mającej prawie 20 centymetrów długości tablicy umieszczono także rysunek ukazujący trzech wojowników w czasie walki.

Znaleziona w południowo-zachodniej Hiszpanii kamienna tablica zawiera rysunek ukazujący trzech wojowników. Znajduje się na niej też sekwencja 21 znaków

Zdaniem członków zespołu badawczego dzieło to ma formę szkicu narysowanego przez kogoś, kto ćwiczył swoje zdolności rysunkowe. Kiedy już uzyskał odpowiednie umiejętności, taki artysta zapewne przenosił się na cenniejsze materiały, takie jak kość słoniowa czy złoto. 

Czytaj też: Wrak chińskiego statku zdradza sekrety dynastii Ming. Nie dotarł do niego człowiek

Opisywane znalezisko ma więc dwojaki charakter. Z jednej strony może stanowić źródło informacji na temat rozwoju alfabetu i pisma w regionie Tartessos. Z drugiej mówimy natomiast o wnioskach dotyczących ówczesnych realiów militarnych. Naukowcy mogą lepiej zrozumieć, jak ubierali się tamtejsi wojownicy czy też jakich rodzajów broni używali w czasie bitew.