Niezwykłe znalezisko w Gwatemali. Miasto Tayasal walczyło do końca

W Gwatemali odkryto naczynia ceramiczne, ludzkie groby i kule z hiszpańskich pistoletów. Odnaleziono je w Tayasal, ostatnim mieście Majów, które oparło się europejskim zdobywcom.
Jedna z piramid w Gwatemali /Fot. Pixabay

Jedna z piramid w Gwatemali /Fot. Pixabay

Wykopaliska w Tayasal rozpoczęto w czerwcu 2021 r. Majowie po raz pierwszy osiedlili się tutaj w 900 r. p.n.e. w okresie preklasycznym. Tayasal jest uważane za ostatnie miasto Majów, które poddało się konkwiście, czyli hiszpańskiemu podbojowi w 1697 r.

Czytaj też: Majowie mieli poważny problem. Ich miasta były zatrute

Suarlin Cordova, jeden z archeologów biorących udział w wykopaliskach w Tayasal, mówi:

Minęło ponad 100 lat, w których północna część Gwatemali była całkowicie poza hiszpańskim panowaniem, a stało się tak głównie dlatego, że dżungla funkcjonowała jako naturalna granica, która bardzo utrudniała przybycie Hiszpanów do tych miejsc.

Tayasal jako wzór walki do końca

W 1525 r. Tayasal było częścią trasy, którą Hernán Cortés podróżował do obecnego Hondurasu. Jak wygląda teraz? Trudno powiedzieć, bo obecnie większość budynków jest zakopana pod ziemią lub zarośnięta roślinami. Całość zajmuje obszar 7 km2 i ulokowana w pobliżu jeziora Petén Itzá.

Czytaj też: Majowie umieszczali na zębach ozdoby. Jaka była ich inna rola?

Część rzeczy udało się jednak wykopać. Wśród nich jest 30-metrowy akropol, który przypuszczalnie stanowił rezydencję dla elity rządzącej, a także studnia używana od czasów prehiszpańskich. Wiele skarbów jest zakopanych dość płytko, więc ich wydobycie jest kwestią czasu. Docelowo Tayasal ma być atrakcją turystyczną.

Jeden z artefaktów wydobytych w Tayasal /Fot. AFP

Jenny Barrios z gwatemalskiego Ministerstwa Kultury i Sportu wyjaśnia:

Jednym z celów projektu jest ulepszenie tego miejsca, aby turyści mogli lepiej docenić wartość archeologiczną tego rozległego regionu. Chcemy pokazać siłę Majów, którzy bardzo długo potrafili opierać się najeźdźcom.

Cywilizacja Majów osiągnęła swój szczyt między 250 a 900 r. n.e. Zamieszkiwała duże obszary na terenie dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, części Belize, Salwadoru i Hondurasu. Eksperci przekonują, że chyliła się ku upadkowi jeszcze przed podbojem hiszpańskim – upadły wielkie centra kulturowe i większość miast, a sporo ludności przeniosło się do niewielkich wiosek z drewnianymi chatami.