Te filmy dostały najwięcej nominacji – gdzie zobaczyć je za darmo?

Te filmy dostały najwięcej nominacji – gdzie zobaczyć je za darmo?

W dniach 14 -16 grudnia zapraszamy na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2018.
Bezpłatne wejściówki na pokazy filmów można odbierać w kasie kina od 10 grudnia.

Przed projekcją filmu „Kobieta idzie na wojnę”, odbędzie się debata „Przyszłość kina europejskiego: szanse i zagrożenia”, w której udział wezmą:
– Julia Pitera – posłanka do Parlamentu Europejskiego,
– Katarzyna Jarzyna – kierownik produkcji (Jeden dzień życia)
– Marcin Pieńkowski – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty.
Debata moderowana będzie przez redaktor Magdę Sendecką, dziennikarkę i krytyczkę filmową.

Trzy filmy, które ubiegały się o Nagrodę Filmową LUX 2018:
14 grudnia, godz. 18:30
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ (Kona fer í stríð) w reżyserii Benedikta Erlingssona (projekcja filmu poprzedzona debatą)
15 grudnia, godz. 20:00
STYX w reżyserii Wolfganga Fischera
16 grudnia, godz. 20:00
PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI (Druga strana svega) w reżyserii Mili Turajlić

OPISY FILMÓW:
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ (Kona fer í stríð) w reżyserii Benedikta Erlingssona
Drugi po „O koniach i ludziach” film pełnometrażowy Benedikta Erlingssona kontynuuje problematykę pierwszego obrazu, pokazując fundamentalną więź człowieka z naturą w zglobalizowanym i zindustrializowanym świecie. Erlingsson „snuje współczesną opowieść o żeńskim Dawidzie, który zamierza się na Goliata – rząd i przemysł Islandii” – Hollywood Reporter. To „inteligentny i przyjemny film, który pokazuje, jak z humorem i napawającym satysfakcją poczuciem sprawiedliwości poradzić sobie z palącymi problemami naszych czasów…” – Variety.

STYX w reż. Wolfganga Fischera (Niemcy, Austria)
Wolfgang Fischer stwarza klaustrofobiczną atmosferę na otwartych wodach, po których jedni swobodnie żeglują, podczas gdy inni toną, „…udokumentowana rzeczywistość funkcjonująca równocześnie jako alegoria ambiwalencji Zachodu wobec kryzysu uchodźczego” – Hollywood Reporter. Film – otrzeźwiająca, moralistyczna opowieść dotycząca aktualnych problemów – jest krytyką stanu, w jakim znalazł się nasz straszny dwubiegunowy świat: granatowe morze kontrastuje z liną ratowniczą, co sugeruje, że „…aby pomóc, wystarczy rzucić linę” – /Hollywood Reporter/.

PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI w reż. Mili Turajlić (Serbia, Francja, Katar)
Piękny dokument, który nie tylko zagląda do pewnego mieszkania w Belgradzie, ale także pokazuje historię całego kraju i społeczeństwa w walce z nacjonalizmem i dążeniu do demokracji. Film Mili jest hołdem dla jej matki Srbijanki i „…pozostawionego przez nią w spadku aktywizmu”, przybliżającym „jej poczucie honoru i odpowiedzialności młodemu pokoleniu i szerszej publiczności” – Variety. Film „…jest wielowarstwową pracą niezwykle precyzyjnej i oddanej reżyserki, która perfekcyjnie równoważy fakty, idee i emocje, posiada niewątpliwy zmysł dynamiki, a nawet udaje jej się uwiecznić chwile czystej poezji” – Cineuropa.

Więcej informacji na: kinomuranow.pl
—————————————————————————————

W 2012 r. w ramach NAGRODY FILMOWEJ LUX Parlamentu Europejskiego zapoczątkowano DNI FILMOWE LUX.
Co roku od października do stycznia dzięki DNIOM FILMOWYM LUX w transnarodowej przestrzeni europejskiej kinomani w 28 państwach UE mogą obejrzeć w wybranym przez siebie jednym z 24 języków urzędowych UE trzy wybitne filmy. Projekcje organizowane przez biura kontaktowe Parlamentu Europejskiego odbywają się w ramach festiwali filmowych lub w kinach, w tym kinach studyjnych, i mają często charakter przedpremierowy w danym kraju. DNI FILMOWE LUX są dla Europejczyków okazją do podzielenia się różnorodnością i bogactwem kina europejskiego oraz do dyskusji o kwestiach poruszonych w filmach ubiegających się o NAGRODĘ FILMOWĄ LUX.