10. Tak zmienia się Słońce. NASA stworzyła film z 425 mln zdjęć

Obserwacje mają pozwolić zrozumieć wpływ Słońca m.in. na pogodę kosmiczną (fot. NASA)

425 milionów zdjęć, 20 milionów gigabajtów danych i 61 minut filmu, na którym przy akompaniamencie majestatycznej muzyki możemy podziwiać, jak w ciągu dekady zmieniało się nasze Słońce. Jedna sekunda to jeden dzień.

9. Cesarzowa Sisi – piękna, zdolna, kochana przez lud. Skąd więc „syndrom Sisi”?

Cesarzowa Sisi – piękna, zdolna, kochana przez lud. Skąd więc „syndrom Sisi”? (fot. Getty Images)

Sisi jest jedną z najlepiej znanych postaci historycznych. Bez wątpienia jednym z powodów wzmożonego zainteresowania jej osobą było nieszczęśliwe życie oraz tragiczna śmierć. W dodatku cesarzowa uważana była powszechnie w drugiej połowie XIX wieku za najpiękniejszą kobietę na świecie. Skąd więc syndrom Sisi?

8. Dlaczego nie znamy obcych cywilizacji? Rosyjski fizyk twierdzi, że mogliśmy je zniszczyć

Obcy powinni się nas obawiać? (fot. Getty Images)

Rosyjski fizyk teoretyczny zaproponował – jak sam mówi – pierwsze i ostatnie wytłumaczenie paradoksu Fermiego dotyczący obecności obcych na Ziemi. Twierdzi, że rozwiązanie to jest „trywialne” i „trudne do zaakceptowania”.

7. Ostatnie mamuty na Ziemi były potwornie zmutowane

Ostatnie żyjące mamuty cierpiały na wiele dolegliwości (fot. za Getty Images/Hulton Collection)

Większość tych włochatych, dalekich przodków słoni zniknęła z naszej planety wraz z końcem ostatniej epoki lodowcowej. Małe, odizolowane od świata populacje zdołały się utrzymać nieco dłużej. Za życie w małych społecznościach zapłaciły jednak olbrzymią cenę w postaci ciężkich mutacji genetycznych.

6. 18 mln dolarów ukryte w ścianie willi Escobara. Znalazł je jego bratanek

Dom Pablo Escobara w Madellin (fot. Getty Images)

W ścianie dawnego domu Pabla Escobara w Medellín znaleziono plastikową torbę, a w niej 18 mln dolarów, czyli ponad 70 mln złotych. Nietypowego odkrycia dokonał bratanek nieżyjącego barona narkotykowego.