Teatr w internecie

Rusza pionierski projekt transmisji teatralnych online – pierwszy spektakl już pod koniec maja

Przez ponad 50 lat najbardziej masowym teatrem w Polsce był Teatr Telewizji, działający w obrębie TVP. Teraz pojawia się dla niego internetowa konkurencja – serwis AllLive.pl. Ma on umożliwiać obejrzenie spektakli teatralnych na żywo, a na jesieni, docelowo w dowolnie wybranym przez użytkownika momencie. 21 i 22 odbędzie się pilotażowa transmisja sztuki “Maszyna do liczenia” z warszawskiego Teatru 6. Piętro. Spektakl Elmera Rice’a to pełna groteski i ironii tragifarsa zagrana przez młodych aktorów. “Teatr 6. Piętro od początku swojego istnienia za priorytet postawił sobie innowacyjność oraz budowę najbardziej atrakcyjnej na rynku oferty dla swoich widzów. Nasza pozycja po roku od startu potwierdza, że jesteśmy za to doceniani. Kiedy spotkaliśmy się z twórcami portalu AllLive od razu wiedzieliśmy, że chcemy być częścią tego projektu. Dzięki tej inicjatywie mamy szansę dotrzeć z naszą sztuką do szerszego grona odbiorców i zachęcić ich, aby po obejrzeniu sztuki w internecie przyszli zobaczyć ją na naszej scenie.” – mówi dyrektor artystyczny Teatru, Michał Żebrowski.

AllLive.pl sprzedaje wirtualne bilety na spektakle – można za nie zapłacić przelewem lub SMS-em. Od jesieni 2011 r. serwis ma oferować transmisje w jakości HD, archiwum VoD (wideo na żądanie), system rekomendacji spektakli, a także wersję mobilną usługi (na smartfony czy tablety). Ceny pojedynczych biletów będą się mieścić w granicach 5-12 zł. “Nasz projekt przyczyni się do powrotu Polaków do teatrów, do tego, aby sztuka teatralna nie była wyłącznie domeną wąskiego grona odbiorców. To również rozwiązanie dla lokalnych ośrodków kultury i niepełnosprawnych albo po prostu pomysł ma miłe spędzenie wieczoru z grupą znajomych. Realizujemy pierwszy w Polsce wiarygodny biznesowo projekt płatnych transmisji ze spektakli teatralnych na żywo”, mówi Julian Kozankiewicz, jeden z pomysłodawców projektu. 

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, ale nie na świecie. Brytyjski National Theatre zorganizował transmisję na żywo sztuki “Fedra” (z udziałem m.in. znanej aktorki Helen Mirren), którą można było oglądać w kinach. Z kolei w USA można było kilkakrotnie obejrzeć online spektakl “Better Left Unsaid”, który był filmowany z czterech kamer i montowany na żywo. Trzy ostatnie przedstawienia zgromadziły łącznie ponad 50 tys. internautów, którzy mogli komentować przedstawienie na czacie czy za pośrednictwem Twittera.