Tego obrazu szukano 19 lat. W końcu został odzyskany

Funkcjonariuszom stołecznej policji udało się odnaleźć obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” po 19 latach poszukiwań. Dzieło zostało skradzione z mieszkania w Krakowie

Obraz figurował jako skradziony w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.  Policja we współpracy z Instytutem zabezpieczyła obraz w jednej z warszawskich galerii dzieł sztuki.  W wyniku ekspertyzy przeprowadzonej przez naukowców z Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdzono autentyczność dzieła. Obraz został skradziony podczas włamania do mieszkania w Krakowie w 1997 roku.  Policja prowadzi czynności we współpracy z Prokuraturą Rejonową Warszawa Śródmieście. 

Policja stale obserwuje rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu tych, które figurują w wykazie zabytków skradzionych lub zaginionych prowadzonym przez  Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Na przełomie ostatnich lat policjanci z Wydziału Kryminalnego KSP odzyskali dziesiątki dzieł, których wartość jest szacowana w milionach euro.

Działania funkcjonariuszy nie ograniczają się jedynie do Polski. Stale prowadzą oni działania z instytucjami z innych krajów. Dzięki współpracy z francuską policją warszawscy funkcjonariusze wraz z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z pałacu na południu Francji.

W bieżącym roku udało się odnaleźć dwa inne dzieła polskich artystów: „Hucułka z dzbankiem” Michała Borucińskiego i „Święty Longin, patron dzwonkarzy” Jana Matejki. Dzieła figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.