Telewizja i telewizory: kilka faktów, o których nie mieliście pojęcia, cz. 2

Ile kosztowała najdroższa reklama na świecie? Kto wymyślił telewizor, który można… zwinąć? Oto druga porcja ciekawostek o małym ekranie!

1. Spóźnione wytyczne 

W odpowiedzi na mnóstwo prezentowanych w telewizji scen przemocy i seksu, w 1996 roku (dopiero!) wprowadzono wytyczne dla rodziców. Niestety ratingi nie są zbyt skuteczne i nadal narażają małoletnich na kontakt z treściami, których nie powinny oglądać. 

2. Telewizor w rolce

W 2018 roku firma LG zapisała ważną kartę w historii TV, tworząc pierwszy na świecie telewizor OLED, który można zwinąć jak rolkę papieru. 

3. Najdroższa reklama od Chanel 

Najkosztowniejszy spot reklamowy, jaki kiedykolwiek powstał, to 2-minutowy „Le Film” Chanel z 2004 roku, z Nicole Kidman w roli głównej. Za produkcję zapłacono aż 33 mln dolarów.  

4. Z miłości do natury

Zmieniają się trendy w dziedzinie dbałości o środowisko – dziś angażują się w nią także giganci nowoczesnych technologii. Jedną z najwyższych pozycji na świecie w specjalnym „Przewodniku po ekologicznej elektronice – wydanym przez Greenpeace – zajmuje firma LG. Do produkcji swych telewizorów stosuje najmniej szkodliwych tworzyw.

Modele LG OLED, z 2021 roku, są pod tym względem jeszcze bardziej przyjazne dla planety, gdyż nie mają podświetlenia, a do ich wytwarzania zużywa się niewiele plastiku. Zredukowano również korzystanie ze szkodliwych materiałów.

5. Oczy pod ochroną

Czy wiedzieliście, że nawet długie seanse przed telewizorami LG OLED są bezpieczne dla wzroku? Firma LG posiada dla swego sprzętu certyfikaty: Eye Comfort Display oraz Eyesafe Display, przyznawane przez organizację TÜV Rheinland. Potwierdzają one brak migotania obrazu, niski poziom emisji niebieskiego światła szkodliwego dla oczu, a także wyeliminowanie zagrożenia fotobiologicznego.

6. Pandemiczny boom serwisów streamingowych 

Pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny wzrost liczby subskrypcji w serwisach streamingowych. Sam Netflix zyskał w okresie trzech pierwszych miesięcy 2020 roku aż 16 milionów nowych użytkowników, zwiększając ich ogólną liczbę do 183 milionów. Jesteśmy u progu historycznego momentu – eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat wartość rynku streamingu prześcignie tradycyjną telewizję. Czyżby nadchodził koniec pewnej ery?

7. Najpopularniejszy serial świata

W latach 70. i 80. serial „M*A*S*H” był absolutnym hitem na całym globie. Jego ostatnia część, „Goodbye, Farewell and Amen”, jest najczęściej oglądanym odcinkiem telewizyjnym wszech czasów – szacuje się, że widziało go ponad 105 milionów osób.

W ciągu 95 lat swojego istnienia telewizja i telewizory, przeszły niesamowitą ewolucję. Szczególnie widać to, gdy porównamy ich dzieje z równoległą historią radia – nietrudno zauważyć, że zmiany w tym drugim przypadku przebiegały znacznie wolniej. Patrząc na rodowód sprzętu TV – od kineskopowych ekranów, na których prawie nic nie widać, aż po zwijane urządzenia ze sztuczną inteligencją, odwzorowujące obraz z dokładnością co do najmniejszego piksela – nasuwa się intrygujące pytanie: co będzie dalej? Pewnie też oczekujecie na fascynującą odpowiedź… 

Kilka faktów o telewizorach i telewizji, o których nie mieliście pojęcia, cz. 1