Test z krwi pomoże rzucić palenie?

Jak skutecznie walczyć z paleniem papierosów? Wkrótce najlepszą metodę ma wskazać prosty test z krwi.

Z nerwów, by polepszyć koncentrację, by pobudzić się do działania, dla przyjemności albo relaksu. Powodów, dla których ludzie sięgają po papierosy jest wiele. Wszystkie jednak łączy fakt, że papierosy powodują silne uzależnienie, z którym bardzo trudno jest zerwać. Badania wskazują, że aż 60% osób, które chcą rzucić palenie, nie wytrzymuje i sięga po papierosa już w ciągu pierwszego tygodnia.

Wszystko za sprawą nikotyny, jednej z najbardziej uzależniających substancji w papierosach. To ona sprawia, że palacze odczuwają uczucie przyjemności czy nawet euforii. Gdy poziom nikotyny spada, pojawia się ochota na kolejnego papierosa. Okazuje się się jednak, że u różnych osób nikotyna rozkłada się w różnym tempie.

Po pierwszym zaciągnięciu się dymem średnie stężenie nikotyny we krwi wynosi 7 ng/ml. Po wypaleniu papierosa poziom nikotyny we krwi wynosi przeciętnie 20-60 ng/ml, ale może sięgać nawet 100 ng/ml.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii twierdzą, że to może być kluczem do sukcesu, czyli skutecznego pozbycia się nałogu. Badacze przeanalizowali parametry krwi ponad 1200 osób, które chciały zerwać z nałogiem. Uczestnikom badania zapewniono terapię; wszyscy dostali plaster nikotynowy, lek o nazwie wareniklina lub pigułkę placebo. Wyniki pokazały, że nikotyna rozkłada się w ciele w różnym tempie i w zależności od tego podawane leki są skuteczne lub nie.

Na tej podstawie opracowano prosty test z krwi. Ma on pomóc w wyborze odpowiedniej metody, dzięki której palacz skutecznie rozstanie się z nałogiem. Wynalazek opisano na łamach magazynu medycznego „The Lancet Respiratory Medicine”. 

Jak powstaje uzależnienie od papierosów?

Palenie papierosów uzależnia podobnie jak twarde narkotyki. Nikotyna wywołuje silne uzależnienie i wpływa na pracę mózgu.

  • ​Nikotyna zmienia działanie komórek tworzących układ nerwowy
  • Kształt cząsteczki nikotyny przypomina neuroprzekaźnik zwany acetylocholiną. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych: od sterowania mięśniami przez kontrolowanie rytmu serca po zapamiętywanie.
  • Po dotarciu do mózgu nikotyna łączy się z receptorami nikotynowymi. Palacze mają ich więcej w mózgu niż osoby wolne od nałogu. Organizm reaguje na nikotynę tak jak na naturalną acetylocholinę.
  • Nikotyna działa na tzw. układ nagrody i zwiększa produkcję innych neuroprzekaźników: dopaminy i endorfin. Odpowiadają one za uczucie przyjemności i euforii. Gdy poziom nikotyny spada, pojawia się głód nikotynowy i potrzeba zapalenia kolejnego papierosa
  • Z upływem czasu układ nerwowy przystosowuje się do działania nikotyny. Aby poczuć przyjemność, palacz musi zwiększać jej dawkę.

Czytaj więcej: BRUTALNA PRAWDA O PALENIU