Test z krwi ujawni historię wszystkich chorób

Test pozwala odtworzyć historię infekcji, która jest “nadrukowana” na ludzkim układzie immunologicznym. Naukowcy mają nadzieję, że tego typu badania pozwolą lepiej zrozumieć rozwój wirusów i powstawanie chorób wirusowych. Badania opublikowano w magazynie Science.

Badacze z USA opracowali prosty test, który wykorzystując jedną kroplę krwi pozwala zidentyfikować wszystkie przebyte zakażenia wirusowe.

Podczas infekcji wirusowej układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które walczą z wirusem. Każde przeciwciało rozpoznaje fragment wirusa, a ich wzajemne oddziaływanie jest bardzo specyficzne – pasują do siebie jak klucz do zamka.

Specyficzne przeciwciała wirusa mogą utrzymywać się w ciele przez dłuższy czas. Często nawet wiele lat po zaniku infekcji. W ten sposób repertuar przeciwciał tworzy historyczny zapis wszystkich wirusów, jakie kiedykolwiek zainfekowały dany organizm. Taki immunologiczny katalog został przez badaczy wykorzystany do zidentyfikowania przebytych ekspozycji na wirusy. Jednak dostępne testy obejmowały do tej pory zazwyczaj jeden lub kilka różnych szczepów.

Profesor Stephen Elledge z Uniwersytetu Harvard Medical School, który kierował zespołem badawczym, powiedział w rozmowie z Science in Action: “Nowy test pozwoli zadać pytania o wszystkie rodzaje wirusów i w ten sposób odkryć połączenia między różnymi szczepami lub różnymi chorobami w danych grupach ludzi”. 

Nowy test pomoże naukowcom lepiej zrozumieć działanie immunoterapii i tego, dlaczego jest ona skuteczna u niektórych pacjentów cierpiących na nowotwory, a u innych nie.

Czytaj więcej: