Gdy zbierzesz wszystkie osiem z tego roku, będziesz miał własny podręcznik do szczególowej diagnozy inteligencji.

Każdy następny numer będzie także zawierał opis twojej intelektualnej sprawności, badanej przez zadania specjalnie oznaczone (w czerwonych lub zielonych kołach podana jest liczba minut, w jakiej trzeba je rozwiązać). Jeśli więc z tego numeru rozwiążesz 6 zielonych i 6 czerwonych zadań (po trzy z pierwszego Kalejdokopu i po trzy z drugiego Kalejdoskopu), a później dodasz do nich wyniki specjalnych zadań z numeru nastepnego – dowiesz się, jakie są charakterystyczne cechy twojego myślenia.

Nagrody to tylko atrakcyjny dodatek. Najważniejsze jest systematyczne ćwiczenie umiejętności. Wtedy nawet z dalekiego miejsca startowego można szybko dogonić czołówkę. Bo trening czyni mistrza. A w dodatku trening „Testera” jest zajmujący, pozwala na chwilę relaksu, pomaga oderwać się od codzienności. Trzeba tylko spróbować. Wiele znajomych osób nie chciało nawet słuchać o sudoku, bo uważali, że to łamigłówka zawiła, trudna, matematyczna, a więc dla wybranych. Gdy jednak spróbowali, zostali jej fanami. Zostańcie fanami „Testera”!

Pierwszy numer testera w sprzedaży od 8 maja. W międzyczasie zapraszamy was do rozwiązania kilku łamigłówek. Więcej szukajcie w "Testerze"!

TRENING


To gdzie się tym razem spotykamy? – spytał Tomek, który nie był trenerem i nie uprawiał sportu na łące.
Wiadomo, że nie w lesie – odparła Beata. Dla niej bieganie było ważniejsze – jednak nigdy nie biegała po okolicznych wzgórzach, bo to byłoby zbyt męczące po pracy w biurze.
W rzece są superwarunki do pływania, ale nad rzeką – do mojej ukochanej siatkówki już nie bardzo – dodał nauczyciel wf.
Tak – tylko to ładnych kilka kilometrów od miasta.
Od domu Iwony biegła do lasu trasa rowerowa – jednak ona nigdy nie przepadała za rowerem. Natomiast dla Marka, który był czynnym zawodnikiem, to nie była żadna odległość.
Co, gdzie trenował nauczyciel wf. i jak miał na imię?

KOSMICZNA ZAŁOGA


W załodze wahadłowca są mężczyźni i kobiety. Każda kosmonautka ma tyle samo kolegów, co koleżanek, a każdy kosmonauta ma o połowę mniej kolegów niż koleżanek. Ile astronautek i ilu astronautów poleci w kosmos?

PRZEDZIWNY CIĄG


60, 60, 24, 7, 4, ?

Uzupełnij ostatnią liczbę w podanym ciągu.

ARYTMOGRAF


Odtwórz poprawnie działania, wiedząc, że każdej cyfrze odpowiada jeden i ten sam znak.

DLACZEGO WŁAŚNIE TE ?


Pewien gracz skreślał numery na loterii. Jaka powinna być ostatnia, ósma liczba?

16, 8, 24, 16, 40, 28, 68, ?

ZWIERZYNIEC


Do zoo dostarczono antylopy i strusie. Zwierzęta mają w sumie 29 głów i 94 nogi. Ile strusi i antylop pojawi się na wybiegach?

LOGO FIRMY


Grafik projektował firmie logo. Wymyślił trzy wersje, w których elementy są stałe, a zmieniają się tylko kolory. Wydedukuj czwartą propozycję grafika.

W PEWNEJ HODOWLI...


Pewien hodowca miał 5 klatek i 6 królików. Co miesiąc potrajała mu się liczba królików i dochodziła nowa klatka.
Po pierwszym miesiącu znalazł także pierwszego klienta na rodzinkę królików (3 sztuki).
Od tego czasu liczba klientów podwajała mu się co miesiąc.

I tak:
– w pierwszym miesiącu miał 18 królików, 6 klatek;
– w drugim z 18 królików zostało 9 (6 poszło do klatek i 3 dla pierwszego klienta), które następnie się potroiły, dając 27 sztuk;
– w trzecim z 27 królików zostało 14 (7 poszło do klatek i 6 dla dwóch klientów), które następnie się potroiły, dając 42 sztuki;
– w czwartym z 42 królików zostało 22 (8 poszło do klatek i 12 dla czterech klientów), które następnie się potroiły, dając 66 królików;
– w piątym z 66 królików zostało 33 (9 poszło do klatek i 24 dla ośmiu klientów), które następnie się potroiły, dając stadko 99 sztuk.

Ile królików będzie liczyła hodowla po ósmym miesiącu?

A – 555 królików
B – 222 króliki
C – 160 królików
D – 0 królików

PROJEKT OŚWIETLENIA


Inwestorzy rozplanowali sobie w swoich mieszkaniach punkty oświetleniowe. Zgadnij, ile takich punktów będzie w ostatnim pomieszczeniu?

BAMBUS


Bambus rośnie 7 cm dziennie. Co pięć dni 1/5 górnej części bambusa jest odcinana. Jaką minimalną wysokość powinien mieć bambus pierwszego dnia, aby po 17 dniach osiągnął wysokość 100 cm?

KRAKSA


„Ciupaską bez łeb bym loł, jakbyście mi zniscyli świotełka” – wygarnął poszkodowany kierowca do Alojza.
Dobrze, że ten przede mną to spokojny gość – nie tak jak Andrzej z Podhala – pomyślał Marek, słysząc tę kłótnię, a który swoim renaultem wjechał w bagażnik poloneza na suwalskich numerach.
Dobrze, że nie mam rozwalonych drzwi jak te w toyocie – pocieszał się Witek.
„Przez tego pierona mom rozfanzolony zderzok” – krzyczał z kolei ktoś w tłumie.
I tak toczyła się zacięta dyskusja... aż do przyjazdu policji.

Wiedząc, że kielczanin nie był właścicielem fiata, odpowiedz – czym jechał Ślązak, jak miał na imię i co miał uszkodzone podczas wypadku.

LITEROWY CIĄG