Ta nowość w nawigacji Waze zdecydowanie powinna trafić do Map Google. Z nią każda podróż będzie bezpieczniejsza

Choć Mapy Google są główną aplikacją do nawigacji giganta z Mountain View, to nie można zapominać, że firma ma w swoim portfolio jeszcze Waze. Teraz właśnie ta nawigacja dostała świetną nowość, której tylko mogą jej pozazdrościć użytkownicy Map.
Ta nowość w nawigacji Waze zdecydowanie powinna trafić do Map Google. Z nią każda podróż będzie bezpieczniejsza

Waze będzie ostrzegać o drogach, na których dochodzi do dużej liczby wypadków

Google dwoi się i troi, by wprowadzić sztuczną inteligencję do swoich usług, oferując coraz to nowe funkcje, mające ulepszyć wrażenia z użytkowania i ułatwić nam życie. Jedna z takich nowości trafiła właśnie do nawigacji Waze. Chodzi o funkcję powiadamiania o historii awarii, jakie zaistniały na danym odcinku trasy. Google ogłosił tę nowość na swoim blogu i trzeba przyznać, że zdecydowanie potrzebujemy jej rozszerzenia na Mapy.

Czytaj też: Chrome na iPhone’ach staje się jeszcze lepszy. Kiedy ta nowość trafi na Androida?

Najnowsza funkcja bezpieczeństwa wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania raportów społeczności Waze, które następnie łączy z informacjami o naszej trasie, by wyświetlać użytkownikowi alerty historii wypadków. Sztuczna inteligencja będzie analizować takie dane, jak typowy poziom ruchu, rodzaj drogi, informacje o wysokości i inne parametry, dostarczając informacji, które pomogą kierowcy w zachowaniu większego bezpieczeństwa na drodze.

Jeśli Twoja trasa obejmuje drogę podatną na wypadki, wyświetlimy alert, zanim dojedziesz do tego odcinka podróży   – wyjaśnia Google.

Gigant powołał się na dane CDC, z których wynika, że każdego dnia na całym świecie w wypadkach samochodowych ginie około 3700 osób. Natomiast urazy powypadkowe są ósmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Ważne jest więc, by dokładać wszelkich starań w celu uniknięcia tego typu sytuacji. Google ma z czego czerpać dane na temat takich zdarzeń na drogach, bo użytkownicy Waze na całym świecie zgłaszają wypadki mniej więcej co dwie sekundy. Nic więc dziwnego, że to najpierw w tej aplikacji pojawia się tak funkcja, w końcu nawigacja wyświetla też w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o zdarzeniach na trasie pochodzących od innych kierowców, którzy również korzystają z Waze. Dzięki takim informacjom jazda może być bezpieczniejsza.

Czytaj też: Wygląda na to, że YouTube na poważnie wziął się za walkę z blokowaniem reklam

Mapy Google już oferują raporty o incydentach drogowych, więc miejmy nadzieję, że w przyszłości ta funkcja także trafi do tej aplikacji. To bardzo przydatna nowość, zwłaszcza gdy jedziemy trasą, której nie znamy. Alerty o niebezpiecznych drogach pomogą w zachowaniu szczególnej ostrożności.