To prawdziwa mumia z niespodzianką! Egipska starożytna “matrioszka” z krokodylami w środku

Naukowcy prześwietlili mumię krokodyla sprzed 2500 lat w holenderskim muzeum i dokonali niezwykłego odkrycia. Oprócz dwóch dorosłych krokodyli, o których wiedziano, w mumii umieszczono kilkadziesiąt ciał małych, bardzo młodych krokodyli – informuje BBC News.

Egipska mumia krokodyla o długości 3 metrów od 1828 roku znajduje się w Narodowym Muzeum Starożytności w Lejdzie – mieście w zachodniej Holandii. Od 1990 roku, kiedy po raz pierwszy prześwietlono ten muzealny eksponat – wiadomo, że wewnątrz zwojów mumii starożytni Egipcjanie umieścili ciała dwóch dorosłych krokodyli, ułożonych jeden za drugim.

Jak się wówczas okazało, korpus pierwszego zwierzęcia został pozbawiony ogona, a za nim znajduje się cały korpus drugiego dorosłego krokodyla.

Przeprowadzone ostatnio przez szwedzką firmę technologiczną Interspectral badania mumii metodą tomografii komputerowej doprowadziły do nowego, zaskakującego odkrycia. Uzyskane w wyniku badania trójwymiarowe tomogramy o bardzo dużej szczegółowości obrazu wykazały, że oprócz dwóch dorosłych krokodyli w mumii umieszczono kilkadziesiąt ciał małych, bardzo młodych krokodyli, rozmieszczonych na całej długości eksponatu. Według dr Lary Weiss, kurator kolekcji egipskiej w muzeum w Lejdzie, młodych, pojedynczo zawiniętych krokodyli jest co najmniej 47.

Według dr Weiss, mumia sprzed 2500 lat była prawdopodobnie przygotowana jako ofiara dla Sobka – w mitologii egipskiej bóstwa opiekuńczego jezior i wody, symbolizującego królewską siłę i przedstawianego jako człowiek z głową krokodyla lub jako krokodyl.

Zdaniem ekspertów, umieszczenie w mumii ciał dorosłych i młodych krokodyli może nawiązywać do wiary starożytnych Egipcjan w życie pozagrobowe.

Przeprowadzenie badania mumii krokodyla tomografem było zaplanowane w ramach przygotowań do nowej wystawy, podczas której zwiedzający muzeum w Lejdzie mogliby przeprowadzić wirtualne badanie porównawcze mumii krokodyla oraz innego eksponatu – mumii egipskiego kapłana.

W Muzeum Brytyjskim w Londynie naukowcy w 2015 roku także przeprowadzili badanie tomografem mumii krokodyla ze zbiorów tego muzeum, odkrywając 20 małych krokodyli umieszczonych na grzbiecie dorosłego osobnika.