To szwedzkie słowo ma zastąpić hygge. „Lagom” – nowy skandynawski trend

Zapomnij o hygge, czas na lagom. Wiele wskazuje na to, że ten szwedzki styl życia powtórzy sukces duńskiej recepty na szczęście.

Szczęście w umiarkowaniu

Nie za dużo, nie za mało, wystarczająco – tak mogłoby brzmieć credo wyznawców lagom. Nowy skandynawski trend uczy jak osiągnąć szczęście, żyjąc w zgodzie z naturą, skromnie, niewielkim kosztem, wśród własnoręcznie wykonanych przedmiotów. To szwedzka sztuka równowagi. Wyraża się w stonowanym byciu pomiędzy skrajnościami, unikaniu przesady, docenianiu tego, co jest.

Słowo nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, najbliżej mu do naszego ”akurat”, „w sam raz”, „tyle, ile trzeba”. To tak jak z popołudniową kawą, która – gdy jest lagom ciepła i lagom mocna – idealnie nadaje się do picia, a jej lagom (ta nieokreślona „akuratność”) to przyjemność sama w sobie.

Tak naprawdę lagom nie jest niczym nowym. To podejście do życia Szwedzi mają po prostu we krwi. Niektórzy nazywają je chłodnym dystansem, choć w rzeczywistości szwedzkie życie może być pełne pasji. Pasji rozumianej jako uważność w codziennym byciu i rozsmakowanie w tym, co jest.

 

Lagom vs. hygge

Nastrojowa, wyjątkowa, pełna świeczek, rodzinnych gier i wspólnego śpiewania – tak mogła wyglądać zeszłoroczna jesień w wielu domach, do których szturmem wdarła się filozofia hygge. Duński trend przypomniał, że warto celebrować małe radości, a codzienności dodać nieco odświętności, choćby poprzez stwarzanie przytulnego nastroju.

Logom, okrzyknięty tegorocznym trendem,  ma wyprzeć hygge.  – W świecie kontrastów i sprzecznych wskazówek, lagom jest jak strzał w sam środek  – pozwala ludziom się cieszyć, jednocześnie zachowując zdrowie i sens – mówi  Niels Eék, psycholog i współtwórca aplikacji Remente.

A jak żyć w zgodzie z lagom? Nie wydawać za dużo, generować jak najmniej śmieci, zamiast wyrzucać – przerabiać, nie przejadać się, szukać balansu między czasem wolnym a pracą itd.

W lagom jest luz i spokój, który wcale nie wyklucza się z hygge. Dlaczego więc nie połączyć obu trendów? Umiarkowanie, radość z małych rzeczy i dbałość o nastrój – brzmi to jak uniwersalny przepis na szczęście!

 


Zainteresowani lagom?  O tym jaki jest sekret zadowolonych z życia Szwedów przeczytacie w książce „Lagom. Szwedzka sztuka życia”, która do księgarń trafiła 16 sierpnia. Dzięki wykorzystaniu kilku trików z książki i uda Ci się poprawić swoją przestrzeń fizyczną, wprowadzając uniwersalne meble szwedzkich designerów. Uda Ci się również żyć w bardziej autentyczny i skoncentrowany sposób akceptując dobre i złe doświadczenia, ponadto ograniczając zużycie energii, lub dokonując  świadomych wyborów konsumenckich poprawisz swoje finanse i zadbasz o środowisko naturalne! Jeśli przekonasz do Lagom znajomych w szybkim tempie zauważysz poprawę relacji z kolegami z pracy, sąsiadami i rodziną.

Więcej:hygge