To zdjęcie mówi wszystko o roku 2020. Trafi do podręczników historii?

Z globalnego punktu widzenia ten rok nie dał nam dotąd specjalnie dużo radości, a to zdjęcie dobitnie to pokazuje. Trafi do podręczników historii jako ilustracja do wydarzeń w 2020 roku?
To zdjęcie mówi wszystko o roku 2020. Trafi do podręczników historii?

Fotografia może być symbolem danych czasów, nawet jeżeli jest wystarczająco ogólna, ale dobrze oddaje ich ducha i panującą wówczas atmosferę. A z globalnego punktu widzenia rok 2020 nie dał nam dotąd specjalnie dużo radości. Nie dziwi więc nagła popularność zdjęcia tabliczki zachęcającej do noszenia masek w ogarniętym pożarem ośrodku kultury w hrabstwie Napa w Kalifornii.

 

– To zdjęcie trafi do podręczników historii jako ilustracja do wydarzeń w 2020 roku – stwierdził na Twitterze @rudy_betrayed wklejając fotografię autorstwa Noah Bergera. Ponad 20 tys. polubień i kilka tysięcy przesłań dalej wskazują, że sporo osób myśli podobnie. Łatwo zrozumieć dlaczego.

Autor fotografii uchwycił w kadrze znak przed wejściem do ”Centrum Seniora”, gdzie napis wylicza obowiązki wobec przybywających, którym każe się nosić maski, myć ręce i trzymać dystans jeden od drugiego. A po chwili radośnie dodaje: “Dołączcie do nas!”. Sęk w tym, że na zdjęciu za tabliczką jest ściana ognia, który niebawem i ją pochłonie, tak jak pochłonął zabudowania tworzące miejsce spotkań starszych osób.

– Wizualna reprezentacja zdolności naszej cywilizacji (niegdyś przekonanej o swoich racjonalnych korzeniach) do zapobiegania wszelakim kryzysom – kpi @BielcikMilos.

Symbolika faktycznie dość oczywista, dlatego tak łatwo dopisano podwójny sens do tego obrazka z pożarów w Kalifornii. Według lokalnego serwisu ”Napa Register” zdjęcia pokazują sytuację z 18 sierpnia w różnych miejscach w kilkunastu hrabstwach Kalifornii.

Susza i setki uderzeń piorunów rozpętały pożogę niszczącą prywatne domy, ośrodki turystyczne i siedziby firm. Ponoć ostatnia tak silna fala wyładowań atmosferycznych miała miejsce 12 lat temu. 

Pokazywana tu fotografia, którą Noah Berger wykonał dla Associated Press, powstała w pobliżu jednego z kompleksów mieszkalnych na brzegach jeziora Berryessa, a konkretnie centrum seniora w okolicy Spanish Flat.

– Photoshop czy nie, [to zdjęcie] jest idealne – skomentował @simplyfinch.

Choć niektórym może się to zdjęcie wydawać zbyt odrealnione, by było prawdziwe, niestety takim właśnie jest.