Jak stworzyć wydajną sieć dla gości i pracowników w dużym hotelu? TP-Link podjął się wyzwania

Wyobraźcie sobie nowy 4-gwiazdkowy hotel o kilkunastu kondygnacjach, w którym znajduje się ponad 230 pokoi. Do tego solidne 1370 m2 powierzchni konferencyjnej, w skład której wchodzi sala balowa (637 m2), 8 sal konferencyjnych (każda o  powierzchni 55 m2) oraz foyer o powierzchni 310 m2. Dorzućmy jeszcze restaurację na 200 osób i garaż podziemny. Jak w tak obszernym obiekcie stworzyć wydajną sieć przewodową oraz Wi-Fi dla gości i obsługi? TP-Link podjął się tego niełatwego zadania, a my rzucamy okiem na technikalia.
Jak stworzyć wydajną sieć dla gości i pracowników w dużym hotelu? TP-Link podjął się wyzwania

Miejsce akcji to Focus Hotel Premium Warszawa, mogący pomieścić jednocześnie nawet 700 osób. To budynek o 13 kondygnacjach (wliczając garaż podziemny), w którym trzeba było stworzyć nie tylko wydajną sieć dla gości, ale również infrastrukturę pod obsługę hotelowych systemów POS, terminali płatniczych, kamer CCTV, telewizji hotelowej IPTV, a także na codzienne potrzeby biurowo-administracyjne. TP-Link podjął się tego wyzwania, stawiając na wdrożenie platformy Omada SDN. Ponieważ budynek ma sporą powierzchnię, na każdym z 11 pięter hotelu rozmieszczono lokalne punkty dystrybucyjne, które zostały połączone z serwerownią.

TP-Link stawia na wdrożenie platformy Omada SDN

W głównym punkcie dystrybucyjnym znalazły się dwa 8-portowe przełączniki (tzw. switche) SFP+ 10G TL-SX3008F. Połączenia światłowodowe oraz wkładki 10G TL-SM5110-LR zapewniające zwiększenie odległości transferowych w oparciu o łącze Ethernet 10G, pozwoliły uzyskać szybkie połączenie między wszystkimi 11 lokalnymi punktami dystrybucyjnymi. Przy okazji, przyjrzyjmy im się nieco bliżej, bo dzieje się tam całkiem sporo. W trzech większych punktach odpowiadających dodatkowo za kamery IP i dostęp do sieci przewodowych, zastosowano dwa rodzaje urządzeń – oprócz przełączników PoE (Power over Ethernet) TL-SG3428XMP oraz dostępowych TL-SG3452 wykorzystano przełącznik agregujący TL-SX3008F z 8 slotami SFP+ o prędkości 10 Gb/s. Dzięki niemu dostępne są szybkie połączenia w sieci lokalnej bez tzw. “wąskich gardeł”.

W ośmiu pozostałych mniejszych punktach dystrybucyjnych znalazły się   przełączniki TL-SG3428XMP. Posiadają one 24 gigabitowe porty RJ45 PoE+ (Power Over Ethernet Type 2), pod które podpięte zostało zasilanie i komunikacja z bezprzewodowymi naściennymi punktami dostępowymi EAP615-Wall. Obecność 4 dodatkowych slotów SFP+ 10G w przełącznikach TL-SG3428XMP pozwoliła połączyć je z serwerownią oraz znajdującymi się tam pozostałymi przełącznikami. Łącznie w całym projekcie Focus Hotel Premium Warszawa wykorzystano 20 przełączników PoE TL-SG3428XMP, 10 przełączników dostępowych TL-SG3452 oraz 3 switche TL-SG3428X. Udało się zapewnić dostęp do sieci lokalnej oraz Internetu i to zarówno w przewodowo, jak za pośrednictwem punktów dostępowych do sieci Wi-Fi. Pora na więcej szczegółów odnośnie rzeczonych access pointów z serii Omada.

TP-Link przygotował Focus Hotel Premium Warszawa na maksymalne obłożenie

W całym hotelu zainstalowano łącznie 174 punkty dostępowe do sieci Wi-Fi, ale w częściach wspólnych znalazły się 24 urządzenia przystosowane do pracy przy wyjątkowo dużym obciążeniu. Dlatego w salach konferencyjnych znalazło się pięć sufitowych access pointów EAP620 HD, a w pozostałych przestrzeniach wspólnych wykorzystano 19 sufitowych punktów dostępowych EAP610. Oba modele pracują w standardzie Wi-Fi 6. Z kolei w samych pokojach hotelowych (w co drugim, w puszkach elektrycznych w konstrukcji biurka, więc pozostają niewidoczne dla gości) zamontowano 150 kompaktowych access pointów WiFi 6 EAP615-Wall. Wszystkimi urządzeniami w sieci steruje kontroler sprzętowy Omada OC300. Ustawiono na nim osobne SSID (identyfikatory sieci) dla sieci bezprzewodowych. Oczywiście Focus Hotel Premium Warszawa ma osobną sieć bezprzewodową dla gości oraz osobną sieć przewodową oraz bezprzewodową dla pracowników hotelu.

Czytaj też: Flagowy robot sprzątający Roborock S8 MaxV Ultra wyniesie sprzątanie na zupełnie nowy poziom

O udanym wdrożeniu TP-Link może świadczyć komentarz dyrektora generalnego hotelu Focus Premium Warszawa, Daniela Dzierby: Sieć oparta na urządzeniach TP-Link działa stabilnie, goście zyskali możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu na terenie całego obiektu. Bezproblemowego działania systemu dowodzą też opinie gości na popularnym portalu booking.com. Obiekt może się pochwalić bardzo wysoką średnią ocen w  kategorii “Bezpłatne WiFi” 9,3/10 przy blisko 200 opublikowanych opiniach.

Lokowanie produktu: TP-Link