Koszmar nastolatków wkrótce stanie się przeszłością. Zadziwiający sposób na trądzik

Według specjalistów, trądzik dotyka aż 90 proc. osób w okresie dojrzewania. Jego leczenie nie zawsze jest skuteczne, bo wymaga systematyczności, wytrwałości i odpowiedniej pielęgnacji skóry, a często problem ten jest bagatelizowany przez rodziców. Pojawiła się nowa alternatywa terapeutyczna, która może pomóc pozbyć się trądziku na zawsze.
Ponad 90 proc. nastolatków cierpi z powodu trądziku /Fot. Freepik

Ponad 90 proc. nastolatków cierpi z powodu trądziku /Fot. Freepik

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka nastolatków na całym świecie. Za główną przyczynę uznaje się nadmierne wydzielanie lipidów, które zatykają mieszki włosowe, tworząc w ten sposób mikrośrodowisko w takce skórnej, które sprzyja namnażaniu się bakterii Propionibacterium acnes. Trądzik nie tylko wpływa na efekt estetyczny, ale u osób nim dotkniętych powoduje stres fizyczny i emocjonalny, na który są podatne osoby młode.

Czytaj też: Skąd się bierze trądzik? Naukowcy trafili na cenną wskazówkę

Nieleczony trądzik może rozwinąć się w przewlekły stan zapalny, który może przekładać się na kondycję całego organizmu. Postępowanie kliniczne jest różne – zazwyczaj zaczyna się od leków bez recepty (np. nadtlenku benzoilu czy kwasu salicylowego) lub antybiotyków doustnie lub miejscowo. Zabiegi takie mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Niektóre szczepy P. acnes mogą wydzielać polisacharydy, tworząc biofilm, który blokuje ataki inicjowane przez środki przeciwbakteryjne.

Trądzik pokonany bez antybiotyków i silnych leków – to nie magia

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu (HKUMed) pod kierunkiem prof. Kelvina Yeunga ma nowy pomysł na walkę z trądzikiem. Uczeni zaprojektowali specjalny plaster z mikroigłami (każda o średnicy ok. 50 mikronów), który skutecznie leczy trądzik bez antybiotyków i dodatkowych preparatów stosowanych na skórę. Wszystko dzięki zastosowaniu antybakteryjnych nanocząstek metaloorganicznych (MOF) na bazie cynku, które reagują na ultradźwięki. Takie podejście obiecuje bezbolesne leczenie infekcji bakteryjnej i jednoczesną regenerację skóry. Szczegóły opisano w czasopiśmie Science Advances.

Czytaj też: Antybiotyki wciąż nadużywane. Nawet 70% lekarzy przepisuje je na to schorzenie niepotrzebnie

Na rynku są obecne plastry z mikroigłami do leczenia trądziku, ale wykorzystują one składniki farmaceutyczne, więc mogą przyczyniać się do wzrostu lekooporności lub po prostu być nieskuteczne, jeżeli są niewłaściwie dobrane. Wśród nastolatków jest duża grupa osób, które od dłuższego czasu borykają się z problemem i żadnym lekiem nie są w stanie pozbyć się trądziku. A frustracja i zmęczenie psychiczne narastają.

Przełomowy plaster na trądzik – bez konieczności używania antybiotyków /Fot. HKUMed

W przypadku plastra opracowanego przez uczonych z Hongkongu, nanocząstki oparte na cynku stymulowane ultradźwiękami są w stanie wytworzyć znaczną ilość reaktywnych form tlenu (ROS), które błyskawicznie utleniają komórki bakterii. Wyniki pokazują, że zabijanie bakterii P. acnes za pośrednictwem ROS może osiągnąć 99,73 proc. po 15 minutach stymulacji ultradźwiękami. Jeżeli chodzi o poziomy markerów stanu zapalnego, m.in. czynnika martwicy nowotworu-a (TNF-α), interleukin (IL) i metaloproteinaz macierzy (MMP) są znacznie zmniejszone. Uwolnione jony cynku mogą podnieść poziom genów związanych z replikacją DNA, zwiększając w ten sposób więcej fibroblastów w kierunku lepszej naprawy skóry.

Prof. Kelvin Yeung mówi:

Nowy plaster z mikroigłami umożliwiający generowanie ROS po stymulacji ultradźwiękowej, uważany za podejście nieantybiotykowe i przezskórne, może nie tylko skutecznie zwalczać infekcję wywołaną przez bakterie P. acnes, ale także ułatwia naprawę skóry dzięki uwalnianiu jonów cynku. Ze względu na specyficzny mechanizm zabijania ROS wierzymy, że ten projekt jest w stanie zająć się również innymi infekcjami skóry wywołanymi przez grzyby, pasożyty lub wirusy.